Rolnicy mogą wiele skorzystać na Europejskim Zielonym Ładzie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Łukasz Osiński PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-12-2019,17:40 Aktualizacja: 10-12-2019,22:57
A A A

- Będę bronił budżetu Wspólnej Polityki Rolnej przed propozycjami jego zmniejszenia - oświadczył Janusz Wojciechowski, komisarz UE ds. rolnictwa. Dodał, że polscy rolnicy mogą skorzystać na Europejskim Zielonym Ładzie pod warunkiem, że będą na to odpowiednie fundusze.

Polityk, który w Brukseli wziął udział w konferencji poświęconej perspektywom unijnego rolnictwa, podkreślił, że nowe zadania, jakie KE chce postawić przed tym sektorem, wymagają dodatkowej pomocy.

dopłaty, wyrównanie dopłat, Janusz Wojciechowski

Wojciechowski oszacował koszty wyrównania dopłat. Potężny wydatek

Nawet ponad 20 mld euro kosztowałoby unijny budżet wyrównanie dopłat w UE - oszacował w rozmowie z PAP unijny komisarz desygnowany ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Pod hasłem wyrównania dopłat kryje się osiągnięcie poziomu średniej...

- Chcąc mieć rezultaty, trzeba dać odpowiedni wkład. Jeśli oczekujemy większego wkładu rolnictwa europejskiego w Europejski Zielony Ład, to potrzebny jest większy wkład w rolnictwo. To są rzeczy absolutnie ze sobą związane - powiedział.

Plan KE wiąże się ze zmniejszeniem emisji i zanieczyszczeń w rolnictwie, używaniem mniej intensywnych sposobów nawożenia i środków ochrony roślin.

Flagowy program, który przez transformację energetyki, przemysłu i całej gospodarki ma doprowadzić do neutralności klimatycznej UE do 2050 roku.

- Jeśli powstanie dobry plan strategiczny, to rolnicy zwłaszcza z mniejszych, średnich gospodarstw mogą wiele na tym skorzystać. To mogą być nawet programy przywracające produkcję w wielu gospodarstwach, które zaprzestały produkcji zwierzęcej. Mamy wiele miejsc w Polsce, gdzie już nie ma hodowli bydła i świń. Te programy związane z Europejskim Zielonym Ładem mogą pomóc przywrócić produkcję w wielu małych polskich gospodarstwach. Wielka szansa, tylko trzeba ją wykorzystać - wskazał Wojciechowski.

komisarz ue do spraw rolnictwa, janusz wojciechowski, komisja europejska, parlament europejski

Wojciechowski zdradza priorytety na swoją kadencję

Większy budżet na unijną politykę rolną oraz wyrównanie dopłat dla rolników w różnych krajach UE - to priorytety, jakie wskazał dla siebie Janusz Wojciechowski, kandydat na komisarza UE ds. rolnictwa. Jak mówił w TVP...

Powiedział też, że kwestia Europejskiego Zielonego Ładu jest ściśle związana z przyszłymi ramami finansowym UE. Podkreślił, że zamierza bronić przyszłego budżetu Wspólnej Polityki Rolnej przed próbami jego ograniczenia i liczy, że będzie korzystniejszy, niż propozycja przedstawiona wcześniej.  

Komisarz zapewnił, że wyrównanie dopłat będzie jednym z priorytetów jego kadencji. Obecnie są wyższe dla rolników na zachodzie Europy niż na wschodzie. Mówił też, że rolnictwo europejskie stoi w obliczu silnej konkurencji światowej.

- Udział Europejskiej produkcji rolnej w globalnej produkcji zmniejsza się, mamy problem z tym, że ubywa gospodarstw rolnych. W ciągu dekady straciliśmy 4 mln gospodarstw, każdego dnia 1000 gospodarstw w UE jest likwidowanych - powiedział. Jego zadaniem będzie, jak mówił, zatrzymanie tego procesu.

komisarz ue do spraw rolnictwa, janusz wojciechowski, komisja europejska, parlament europejski, jan krzysztof ardanowski

Wybór Wojciechowskiego dobrze rokuje dla Polski

- To wielki sukces rządu i Janusza Wojciechowskiego, że jedna z najważniejszych tek w UE będzie powierzona Polsce - mówi Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Polityk tak skomentował otrzymanie przez m.in. byłego szefa Najwyższej...

Innym zadaniem, które sobie stawia, będzie też uproszczenie WPR, bo w opinii rolników jest ona zbyt skomplikowana.

Jak mówił, UE ma też problem z koncentracją ziemi rolniczej. Chodzi o to, że ogromne powierzchnie upraw są w rękach niewielkiego procenta właścicieli.

Tłumaczył, że mimo, iż kwestia własności ziemi leży w kompetencji państw członkowskich, to jednak zamierza dokonać przeglądu rozwiązań prawnych w poszczególny krajach w zakresie obrotu gruntami i przedstawić pozytywne doświadczenia w tej sferze.

Wśród wyzwań wymienił też handel międzynarodowy i stworzenia planu działania na rzecz rolnictwa ekologicznego.
 

Poleć
Udostępnij