Wojciechowski zdradza priorytety na swoją kadencję

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-10-2019,15:00 Aktualizacja: 10-10-2019,15:13
A A A

Większy budżet na unijną politykę rolną oraz wyrównanie dopłat dla rolników w różnych krajach UE - to priorytety, jakie wskazał dla siebie Janusz Wojciechowski, kandydat na komisarza UE ds. rolnictwa.

Jak mówił w TVP podczas wysłuchań w Parlamencie Europejskim deklarował, że będzie bronił odpowiedniego, czyli większego budżetu na rolnictwo w następnej perspektywie. W jego ocenie, "jesteśmy na bardzo dobrej drodze, żeby się tak stało, żeby propozycje odchodzącej Komisji zwiększyły się".

komisarz ue do spraw rolnictwa, janusz wojciechowski, komisja europejska, parlament europejski

Wojciechowski zostanie unijnym komisarzem do spraw rolnictwa

Janusz Wojciechowski dostał we wtorek zielone światło od koordynatorów komisji rolnictwa PE (wszyscy byli za) na stanowisko komisarza UE ds. rolnictwa – poinformowało PAP źródło unijne w Parlamencie Europejskim. - Jestem gotowy...

Mówiąc o nierówności dopłat w różnych krajach członkowskich Wojciechowski stwierdził, że od rozszerzenia Unii w 2004 r. jest to wielki problem polityczny w całej wspólnocie.

Jak jednak zwrócił uwagę, w czasie wysłuchań w PE, gdy mówił o konieczności zrównania dopłat, to nikt nie protestował i nie kwestionował tego pomysłu - także przedstawiciele państw, w których dopłaty są wyższe.

Wojciechowski zapewnił, że zrobi wszystko, by w czasie swojej 5-letniej kadencji doprowadzić do polityki równej wobec wszystkich unijnych rolników, ale - jak mówił - wymaga to trudnej debaty politycznej i konieczności przekonania jeszcze wielu polityków.

- Dziś, po kolejnych rozmowach mogę powiedzieć, że jesteśmy na bardzo dobrej drodze do sprawiedliwej wobec wszystkich rolników polityki rolnej - podkreślił.

Kandydat na komisarza ocenił też, że wielką szansą dla krajów takich jak Polska, które mają mniejsze gospodarstwa, jest rolnictwo ekologiczne. Zwrócił uwagę, że w planach jest przeznaczenie co najmniej 30 proc. z funduszy na rozwój obszarów wiejskich na działania na rzecz środowiska i klimatu.

Jego zdaniem, pomysły dopłat do krów czy tuczników "idealnie wpisują się w priorytety UE", np. zachęcenia do prowadzenia mniej intensywnej, a bardziej ekologicznej produkcji i powiązania jej z lokalnym rynkiem. - To jest ogromna szansa. Tego typu programy wsparcia będą w całej Europie, a Polska może szczególnie na nich skorzystać - mówił Wojciechowski.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu