Rolnictwo wyjdzie wzmocnione z epidemii? Minister jest optymistą

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Tomasz Więcławski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-06-2020,14:25 Aktualizacja: 15-06-2020,14:30
A A A

- Być może polskie rolnictwo wyjdzie nawet wzmocnione z epidemii koronawirusa - mówił minister Jan Krzysztof Ardanowski w Kruszwicy (woj. kujawsko-pomorskie).

W Cukrowni Kruszwica należącej do Krajowej Spółki Cukrowej szef resortu rolnictwa dziękował władzom KSC za wsparcie udzielone potrzebującym w okresie epidemii. W jego ocenie ten trudny dla wszystkich okres pokazał dobitnie, że kapitał ma narodowość, a na państwowe koncerny można liczyć nawet w najcięższych chwilach.

państwowa sieci sklepów spożywczych, artur soboń, sektor rolno-spożywczy, rynek owoców i warzyw, holding spożywczy

Sektor rolno-spożywczy konsoliduje się. Ile spółek w holdingu?

Trwa analiza 48 spółek z sektora rolno-spożywczego, które mogą podlegać konsolidacji - poinformowało Ministerstwo Aktywów Państwowych. - Wspólnie z firmą doradczą KPMG przygotowujemy konsolidację takich aktywów....

Odnosząc się do sytuacji w KSC, polityk mówił o tym, że początek roku był bardzo udany, ale epidemia koronawirusa wpłynęła na rolnictwo tak samo, jak i na inne sektory gospodarki.

- Pozrywane zostały łańcuchy dostaw, utrudniony został eksport, ale na szczęście powoli się to wszystko odbudowuje. Poszukujemy nieustannie - jako resort rolnictwa - kolejnych rynków zbytu. Być może - nie w krótkiej perspektywie, ale nieco dłuższej, rolnictwo wyjdzie z epidemii koronawirusa wzmocnione. Zapotrzebowania na najwyższej jakości polską żywność jest na świecie i musimy umiejętnie to wykorzystywać - podkreślił minister.

Dodał, że nie boi się o przyszłość KSC, która jest świetnie rozwijającą się w ostatnich latach spółką. Jego zdaniem wszyscy mają świadomość zmieniającego się rynku cukru.

- Coraz mniej krajów w Europie ma cukrownie, więc jest też coraz silniejszy opór w UE w sprawie dopłat do tej produkcji. A ona jest tylko wtedy opłacalna, gdy dopłaty istnieją. Dlatego działalność KSC musi być rozszerzana o kolejne gałęzie. Będziemy podtrzymywali produkcję buraczaną na najwyższym poziomie tak długo, jak tylko będzie to możliwe, ale realizowany jest już plan na przyszłość, tak w odniesieniu do skrobi, jak i zbóż oraz innych warzyw. Nie martwię się o KSC, bo jest ona bardzo dobrze zarządzana przez kompetentnych ludzi - mówił Ardanowski.

epidemia koronawirusa, bezpieczeństwo żywnościowe kraju, jan krzysztof ardanowski

Wieś spełniła swój obowiązek w czasie epidemii

- Czas epidemii koronawirusa pokazał, jak wielką siłę stanowi rolnictwo. Dało poczucie bezpieczeństwa żywnościowego, którego zazdrości nam wiele krajów - przekonuje Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. - Jako Polacy mamy za...

Stwierdził, że jeżeli będzie tylko taka potrzeba, aby ministerstwo rolnictwa przekazało podległe mu mniejsze podmioty na rzecz rozwoju holdingu spożywczego powstającego na podstawie KSC, to on taką decyzję podejmie.

- Mam nadzieję, że najbliższe lata dla spółki, która mocno rozszerza swoją działalność, będą bardzo dobre, tak jak i dla całego polskiego rolnictwa - powiedział Ardanowski.

Prezes KSC Krzysztof Kowa wskazał, że dla zarządzanej przez niego spółki solidarność międzyludzka jest czymś naturalnym.

- Dlatego w tym trudnym dla nas wszystkich okresie podjęliśmy decyzję o podzieleniu się tym, co mamy. Zrobiliśmy to dwoma kanałami. Pierwsza pomoc poszła do szpitali. Drugą formą wsparcia było przekazanie produktów do osób najbardziej potrzebujących. Zrobiliśmy to za pośrednictwem tych, którzy się na tym najlepiej znają, czyli księży z Caritas - powiedział.

Dodał, że cukrownie KSC i inne podległe jej zakłady najczęściej są ulokowane w małych miejscowościach w Polsce, gdzie żyją pracownicy spółki, i naturalne dla niego jest prowadzenie na tych terenach działalności w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu.

Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski wskazał na rolę ludzi dobrej woli w okresie epidemii. - KSC bardzo szybko skontaktowała się z administracją rządową w terenie i skierowała konkretną pomoc - mówił.

Ks. Wojciech Przybyła, dyrektor Caritas Diecezji Bydgoskiej ocenił, że największą zapłatą za pracę na rzecz potrzebujących był płacz radości dzieci, które otrzymały pomoc.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE