Ile ziarna skupił Elewarr? "Tajemnica przedsiębiorstwa"

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
24-04-2023,15:05 Aktualizacja: 24-04-2023,15:08
A A A

Ministerstwo rolnictwa nie chce podać danych o wielkości zeszłorocznego skupu zbóż dokonanego prze państwową spółkę Elewarr. Jak podkreśla resort, to kwestia „tajemnicy przedsiębiorstwa”.

Należąca do państwa i będąca częścią państwowego holdingu pn. Krajowa Grupa Spożywcza spółka Elewarr jest często przywoływana w środowisku rolniczym jako podmiot, który powinien aktywnie działać w kwestii kryzysu na rynku zbożowym.

Spółka potężnym instrumentem

Jak przypomina w swojej interpelacji poseł Stefan Krajewski (PSL), głównym przedmiotem działalności Elewarru, jest obrót hurtowy w zakresie zbóż, nasion i pasz oraz magazynowanie i przechowywanie towarów.

import zbóż, zboże z ukrainy, magazynowanie zbóż, elewarr

Elewarr: Nie wynajmujemy magazynów na ukraińskie zboże

Wchodząca w skład państwowej Krajowej Grupy Spożywczej spółka Elewarr wydała oświadczenie po doniesieniach medialnych w kwestii sprowadzania zbóż z Ukrainy przez polskie firmy. Elewarr poinformował, że w ramach dodatkowych usług...

„Zadania te spółka realizuje poprzez obrót zbożem oraz rzepakiem za środki własne i z kredytów, a także świadczenie usług przechowywania dla podmiotów komercyjnych. Elewarr sp. z o.o. powinien prowadzić skup i sprzedaż zbóż polskich rolników, zapewniając gwarancję terminowej płatności. Stanowi zatem potężny instrument rządu w kwestii regulacji rynku cen. W obecnej sytuacji jest to szczególnie cenny i potrzebny zasób, z którego rząd może skorzystać” – czytamy w interpelacji.

Jej autor, poseł Krajewski, biorąc pod uwagę powyższe, zwrócił się do resortu rolnictwa z pytaniem: „Ile zbóż, jaki rodzaj i po jakiej cenie zakupiła spółka Elewarr w roku 2022?”.

Skup i powierzchnia tajemnicą

„Z informacji uzyskanych od spółki Elewarr wynika, że ilość, rodzaj oraz cena zakupu zbóż przez Elewarr sp. z o.o. stanowi tajemnicę przedsiębiorstwa. Również ilość zajętej powierzchni magazynowej objęta jest tajemnicą zakładową” – pisze w udzielonej teraz odpowiedzi Janusz Kowalski, wiceminister rolnictwa.
I przypomina, że - zgodnie z komunikatami spółki – dokonywała ona i dokonuje zakupu jedynie od polskich producentów rolnych, którzy złożyli oświadczenia, że sprzedawane zboże zostało wyprodukowane w ich gospodarstwach na terenie Polski.

„Dotychczas publikowane komunikaty spółki nie dotyczyły informacji o wolnych powierzchniach magazynowych. Spółka prowadzi działalność skupową w ciągu całego roku obrotowego w zakresie posiadanych możliwości finansowych. Spółka dementuje wszelkie informacje, które dotyczą skupowania przez nią zbóż ukraińskich (w tym kukurydzy) i rzepaku ukraińskiego oraz posiadania takiego towaru w swoich magazynach” – wskazuje Kowalski.

Poleć
Udostępnij