Sektor rolno-spożywczy konsoliduje się. Ile spółek w holdingu?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Ewa Wesołowska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
03-06-2020,10:40 Aktualizacja: 03-06-2020,10:48
A A A

Trwa analiza 48 spółek z sektora rolno-spożywczego, które mogą podlegać konsolidacji - poinformowało Ministerstwo Aktywów Państwowych.

- Wspólnie z firmą doradczą KPMG przygotowujemy konsolidację takich aktywów. Zależy nam, by powstał silny holding rolno-spożywczy. Celem zaś jest wejście na te rynki, na których nie jesteśmy dziś obecni - wyjaśnia wiceminister Artur Soboń.

państwowa sieci sklepów spożywczych, marcin horała, artur soboń, sektor rolno-spożywczy

Rolnik zarobi, konsument niedrogo kupi. Powstanie państwowa sieć sklepów?

- Jest pomysł powołania podmiotu na rynku spożywczym, który płaciłby uczciwe ceny rolnikom i oferował nieprzesadnie wygórowane ceny konsumentom - mówi Marcin Horała, wiceminister infrastruktury. Polityk pytany był w piątek w...

W czerwcu mają zostać wybrane firmy, które będą podlegać konsolidacji. Natomiast do końca roku powinny zostać przeprowadzone dokładniejsze badania i analizy dotyczące wybranych podmiotów - poinformował resort.

Soboń podkreślił, że wiele powszechnie rozpoznawalnych polskich marek sektora rolno-spożywczego zostało na skutek przekształceń własnościowych przejętych przed laty przez obcy kapitał. Spowodowało to, że Polska bezpowrotnie utraciła nad nimi kontrolę.

- Ale mamy też kilka pozytywnych przykładów: takie marki jak np. Kotlin, Włocławek, Lubella, Łowicz czy Tymbark trafiły w ręce jednej prywatnej firmy, która należy do polskiego kapitału. Marki są rozpoznawalne i dobrze się rozwijają. Na takich właśnie przykładach chcemy się wzorować przy tworzeniu naszego holdingu - powiedział polityk.

Dodał, że z takimi podmiotami warto współpracować i na pewno warto czerpać z ich doświadczeń przy budowie siły polskich marek spożywczych.

państwowa sieci sklepów spożywczych, artur soboń, sektor rolno-spożywczy, agrounia

AGROunia przeciwko powrotowi państwowych "spożywczaków"

Rząd nie wyklucza stworzenia państwowej sieci sklepów spożywczych, co miałoby pomóc rodzimym rolnikom. Pomysł ten skrytykowała organizacja AGROunia, organizująca w marketach "agropatrole". O tym, że państwo może zacząć...

Konsolidacja sektora ma odbywać wokół Krajowej Spółki Cukrowej, która już dziś jest obecna co najmniej na kilku rynkach, m.in. rynku cukru, skrobi czy zboża.

Resort zaznaczył, że wbrew spekulacjom medialnym Ministerstwo Aktywów Państwowych nie planuje tworzyć sieci państwowych sklepów spożywczych czy warzywniaków. Chce natomiast konsolidować rynek rolno-spożywczy.

- Celem tych działań jest stworzenie silnego państwowego podmiotu, polskiej grupy spożywczej - dodaje Soboń.

Wyjaśnia, że chodzi o to, by z jednej strony konsumenci zyskali konkurencyjne ceny, a rolnicy i wytwórcy otrzymywali dobrą zapłatę za swoje produkty.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu