Elewarr zapewnia: Skupujemy tylko polskie zboże

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
22-03-2023,13:00 Aktualizacja: 22-03-2023,13:04
A A A

Spółka nie prowadziła, nie prowadzi i nie zamierza prowadzić skupu ani obrotu importowanymi zbożami i rzepakiem, m.in. z Ukrainy – powtarza w specjalnie wydanym komunikacie Elewarr.

Spółka należąca do państwowej Krajowej Grupy Spożywczej została „wywołana do tablicy” przez Krajową Radę Izb Rolniczych w jej wystąpieniu (pisaliśmy o nim tutaj) do wicepremiera, ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka ws. trudnej sytuacji na rynku zbóż, w związku z napływem ziarna zza naszej wschodniej granicy. Samorząd rolniczy domagał się udzielenia publicznej informacji, które polskie firmy sprowadzały zboże z Ukrainy. I dociekał, czy to prawda, że podmioty polskie wynajmują od Elewarru powierzchnię składową i przechowują tam ukraińskie ziarno.

Ryszard Bartosik, import ziarna z Ukrainy, kaucja na przewóz zboża z Ukrainy

Polska chce wprowadzenia kaucji na przewóz zboża z Ukrainy

Wnioskujemy o to, aby Komisja Europejska wsparła naszych rolników dodatkowymi środkami, które mogłyby zrekompensować straty w związku z przewozem ukraińskich towarów rolno-spożywczych przez Polskę - mówił w Brukseli...

Elewarr już wcześniej zapewniał, że swoją ofertę skupową zbóż (pszenicy, kukurydzy) i rzepaku kieruje wyłącznie do polskich producentów rolnych. I powtarza to w komunikacie wydanym w miniony wtorek.

„Elewarr sp. z o.o. informuje, że nie prowadziła, nie prowadzi i nie zamierza prowadzić skupu ani obrotu importowanych zbóż i rzepaku, m.in. z Ukrainy oraz nie wynajmuje żadnej powierzchni na rzecz Cedrob czy innych firm paszowych (…) Dementujemy wszelkie informacje, które dotyczą skupowania przez spółkę zbóż ukraińskich (w tym kukurydzy) i rzepaku ukraińskiego oraz posiadania takiego towaru w naszych magazynach. Takie informacje są nieprawdziwe” – zapewniło w komunikacie przedsiębiorstwo.

O tę sprawę podpytywany był także Andrzej Śliwka, wiceminister aktywów państwowych.

„Elewarr nie wynajmuje żadnej powierzchni na rzecz Cedrob ani innych firm paszowych. Spółka nie skupowała i nie kupuję zboża z Ukrainy, o czym zarząd Elewarr wielokrotnie informował na swojej stronie internetowej” – zaznaczył na Twitterze Śliwka.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 12.06.2024 - termin rejestracji udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line: "Ekonomiczne uwarunkowania nawożenia w rolnictwie"

17.06.2024 - termin egzaminu dla osób ubiegających się o wpis do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich