PSL: rząd zgadza się na uprawy GMO w Polsce

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
20-04-2017,8:25 Aktualizacja: 20-04-2017,8:41
A A A

PiS zgadza się na uprawy GMO w Polsce, procedowana jest ustawa w tej sprawie. PSL jest za Polską wolną w 100 proc. od GMO, będziemy bronić dobrej, zdrowej żywności - powiedział w Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes ludowców.

Lider PSL odniósł się do rządowego projektu noweli ustawy o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych. - PiS zgadza się na uprawy GMO w Polsce i to jest zatrważające. Już jest po pierwszym czytaniu ustawy, która dopuszcza uprawy GMO w Polsce, możliwości niszczenia środowiska i ekologicznego rolnictwa - powiedział.  

prace sezonowe

PSL przygotowuje projekt ustawy dot. pracy sezonowej w rolnictwie, ogrodnictwie i leśnictwie

Proponowane regulacje mają obejmować wszystkich zatrudnianych tam pracowników, w tym obcokrajowców – poinformował szef ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz. - W najbliższych tygodniach złożymy tę ustawę do Sejmu –...

Polityk dodał, że w tym tygodniu odbędzie się posiedzenie połączonych komisji rolnictwa i ochrony środowiska, które zajmą się nowelą. - Trzeba przeciwdziałać, PSL jest za Polską wolną od GMO w 100 proc., będziemy bronić dobrej, zdrowej żywności, będziemy bronić ekologicznych upraw, będziemy dbać o ekosystem - zapowiedział prezes PSL.

Podkreślił, że znaczenie mają ustawy, które "PiS wprowadza tylnymi drzwiami, po cichu, bez rozgłosu". - To jest zagrożenia dla życia i zdrowia naszych mieszkańców, naszych rodaków, trzeba przeciwdziałać, Polska musi być wolna od GMO - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Jak powiedział nowela dopuszcza, za zgodą ministra rolnictwa, wydawanie pozwoleń na uprawę GMO w Polsce. - Oczywiście ministerstwo rolnictwa zastrzega, że tych obostrzeń jest bardzo dużo - dodał prezes PSL.

Celem rządowego projektu noweli ustawy o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych jest wdrożenie do polskiego prawa postanowień dyrektywy Parlamentu Europejskiego, "regulującej kwestie zamierzonego uwolnienia organizmów genetycznie zmodyfikowanych (GMO) do środowiska, wprowadzania do obrotu produktów GMO oraz ich stosowania w uprawach" - podano w uzasadnieniu.

Kosiniak-Kamysz, psl, ptasia grypa, asf, krzysztof jurgiel

PSL: czas ministra Jurgiela minął, czekamy na działania rządu

To, co się dzieje w polskim rolnictwie, wymaga jak najszybszej interwencji rządu. Czas dla ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela się skończył, oczekujemy działań od premier Beaty Szydło - powiedział w piątek Władysław Kosiniak-Kamysz, szef PSL. -...

Projektowana nowela reguluje też m.in. kwestie w zakresie powiadamiania właściwych polskich władz (Ministerstwa Środowiska) o uprawach GMO i zgłaszania ich lokalizacji oraz sposób, w jaki do wiadomości publicznej zostaną podane informacje o lokalizacji upraw GMO.

Projekt przewiduje sankcje karne. Prowadzenie uprawy GMO bez wymaganego zezwolenia lub niezgodnie z warunkami i sposobami określonymi w zezwoleniu na utworzenie strefy uprawy GMO będzie podlegało karze pieniężnej w wysokości od 10 tys. do 30 tys. zł za każdy rozpoczęty hektar uprawy.

Projekt nowelizacji został skierowany do dalszych prac w sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz do Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement