Projekt obniżający wiek emerytalny dla rolników trafił do Sejmu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Edyta Roś PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-01-2018,16:00 Aktualizacja: 19-01-2018,19:36
A A A

Komitet obywatelski "Godna emerytura" współpracujący z PSL złożył w Sejmie projekt ustawy obniżający wiek emerytalny dla rolników - poinformowali członkowie komitetu. Dokument  przewiduje obniżenie wieku emerytalnego do 55 lat dla kobiet i 60 dla mężczyzn.

Władysław Kosiniak-Kamysz, lider partii podziękował obywatelom za złożone podpisy pod projektem ustawy. - Dziękujemy wszystkim, którzy się podpisali. My jako PSL wspieraliśmy tę inicjatywę od samego początku - podkreślił.

emerytury rolnicze, świadczenia, krus, ustawa emerytalna, prawo do wcześniejszej emerytury

Koniec przywilejów dla rolników. Od 1 stycznia zmiany w emeryturach

Od 1 stycznia 2018 roku większość z rolników nie będzie już mogła przechodzić na wcześniejsze emerytury z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Zgodnie z aktualnymi przepisami z tego prawa mogą mogą skorzystać rolnicy, którzy...

Polityk zaznaczył, że to drugi projekt obywatelski wspierany przez PSL. - Pierwszym wspieranym przez nas projektem była emerytura po 40 latach (pracy - PAP) - podkreślił.

Janusz Maćkowiak, przewodniczący komitetu obywatelskiego poinformował, że pod projektem zebrano ponad 120 tys. podpisów. - Mamy nadzieję, że Sejm rozpatrzy ten projekt (...) i rolnicy będą mogli przechodzić wcześniej na emeryturę - podkreślił.

Komitet "Godna emerytura" chce obniżenia wieku emerytalnego dla rolników do 55 lat dla kobiet i 60 dla mężczyzn.

Według inicjatorów projektu zmian "utrzymanie przez rolników uprawnienia wcześniejszego przechodzenia na emeryturę jest zasadne ze względu na trudny, wyczerpujący oraz nieregularny charakter pracy rolniczej, wymagającej określonego trybu życia".

Obecnie emerytura rolnicza przysługuje ubezpieczonemu (rolnikowi, domownikowi), który spełnia łącznie dwa warunki: osiągnął wiek emerytalny, który od 1 października 2017 r. wynosi 60 lat dla kobiety i 65 lat dla mężczyzny, a także podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 25 lat.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement