Powstaną enklawy dla pszczół. Miód będzie promował miasto

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
03-08-2017,11:10 Aktualizacja: 03-08-2017,11:25
A A A

Na dachu ratusza w Ciechanowie (Mazowieckie) stanie w przyszłym roku pszczela pasieka. Dodatkowo w kilku miejscach miasta utworzone zostaną enklawy dla pszczół. Już teraz w miejskim parku ustawiono drewniane domki dla innych pożytecznych owadów.

- Oba projekty to element proekologicznej polityki Ciechanowa. Celem jest realizacja nowych rozwiązań i edukacja - powiedziała Renata Jeziółkowska, rzeczniczka tamtejszego Urzędu Miasta.

Zgnilec amerykański pszczół, pszczoły, choroby pszczół, siematycze, podlasie

Zgnilec amerykański pszczół atakuje. Na Podlasiu walczą nie tylko z ASF

Powiat siemiatycki na Podlasiu walczy nie tylko z afrykańskim pomorem świń. W ostatnich tygodniach pojawiły się tam specjalne tablice informujące o obszarze zapowietrzonym zgnilcem amerykańskim pszczół. - Zgnilec pszczeli to zamieranie...

Pszczela pasieka pojawi się wiosną przyszłego roku na dachu nowej części ciechanowskiego ratusza, która przylega do zabytkowego budynku. Będzie to do pięciu uli z matkami łagodnych ras. Pszczelimi rodzinami zaopiekują się specjaliści, w tym z Regionalnego Związku Pszczelarzy Północnego Mazowsza i Powiatowego Koła Pszczelarzy w Ciechanowie.

- To właśnie pszczelarze doradzili, by pasieka na dachu ciechanowskiego ratusza powstała wiosną przyszłego roku. Według nich to najbardziej właściwy termin. Potrzebny jest też czas na dokładne przygotowanie miejsca, gdzie zamieszkają pszczele rodziny - podkreśliła Jeziółkowska.

Zapowiedziała, że miód, który powstanie w ratuszowej pasiece, zapakowany do słoiczków stanie się produktem promującym Ciechanów. Dodała, że wraz z pasieką miasto planuje wydzielenie specjalnych enklaw, gdzie zostaną zasadzone drzewa, krzewy i kwiaty, szczególnie wabiące pszczoły.

Tymczasem już teraz w parku im. Marii Konopnickiej ustawiono dwa drewniane domki, które mają wabić inne pożyteczne owady, zapewniając im przetrwanie podczas chłodów oraz miejsce do wylęgu.
pszczoły, miód, ochrona pszczół, bioróżnorodność, zagrożenie dla pszczół

Ekolodzy: pszczoły biją na alarm, wystarczy ich posłuchać

8 sierpnia będziemy obchodzili ogólnopolski Wielki Dzień Pszczół, który - zdaniem części naukowców i ekologów - powinno się nazywać raczej Dniem Alarmu dla Pszczół, a może nawet alarmu dla całego rolnictwa....

- Obecność owadów wpływa na zachowanie równowagi w przyrodzie, w związku z czym w przestrzeniach miejskich coraz częściej instalowane są specjalne domki dla owadów. W drewnie nawiercone są otwory, a między pieńkami umieszczono gałązki trzciny. Dzięki temu owady mają zapewnioną przestrzeń, gdzie mogą się chronić, co zwiększa ich szanse na przetrwanie. Każdy owadzi domek posiada daszek oraz betonową podstawę - wyjaśniła Jeziółkowska.

Dodała, że w ciechanowskim parku im. Marii Konopnickiej prowadzone są obecnie prace porządkowe oraz nasadzenia nowych roślin. Na tyłach parku wydzielona została przestrzeń, gdzie świeżo upieczeni ojcowie sadzą drzewa przekazane przez samorząd. Przedsięwzięcie będzie kontynuowane w przyszłym roku.

Urząd Miasta Ciechanowa nie wyklucza, że w przyszłości wytypowane zostaną tam nowe miejsca przeznaczone zarówno na pszczele pasieki, jak i domki dla innych pożytecznych owadów.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu