Posłowie uderzają w szarą strefę w obrocie suszem tytoniowym

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Marcin Musiał PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-10-2017,13:40 Aktualizacja: 13-10-2017,14:06
A A A

Komisja Finansów Publicznych poparła w piątek zmiany wymierzone w szarą strefę w obrocie suszem tytoniowym. Opowiedziała się za nowelizacją ustawy o podatku akcyzowym i ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych, która przewiduje odpowiednie regulacje.

Wiesław Janczyk, wiceminister finansów podczas pierwszego czytania projektu w Sejmie mówił w środę, że w sektorze tytoniowym wciąż pozostaje problem szarej strefy. - W 2016 r. funkcjonariusze podlegli Ministerstwu Finansów odkryli rekordową liczbę 72 nielegalnych fabryk wyrobów tytoniowych, zajęli 44,5 mln sztuk papierosów oraz ponad 200 ton tytoniu pochodzącego z nielegalnych źródeł - poinformował.

akcyza na wyroby tytoniowe, tytoń, susz tytoniowy, ministerstwo finansów

Rząd walczy z szarą strefą i uszczelnia handel suszem tytoniowym

Rząd ma rozpatrzyć we wtorek projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, którego celem jest uszczelnienie systemu podatkowego w handlu suszem tytoniowym. "Zmiany w ustawie o podatku akcyzowym mają na celu uszczelnienie systemu...

Polityk podkreślił, że celem zmian jest uszczelnienie obrotu wysuszonymi liśćmi tytoniu, a rekomendowane rozwiązania pozwolą na monitorowanie obrotu suszem tytoniowym od momentu uprawy liścia tytoniu do faktycznego zużycia tego suszu do produkcji wyrobów tytoniowych.

Proponowane przepisy nakładają na pośredniczące podmioty tytoniowe obowiązek przekazywania do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) danych dotyczących skupionego suszu tytoniowego oraz wykazu producentów suszu.

Projekt zakłada wprowadzenie nowej formy składania zabezpieczenia akcyzowego - hipoteki na nieruchomości. Ponadto obniża do 15 mln zł (obecnie 30 mln zł) górną granicę zabezpieczenia ryczałtowego składanego przez pośredniczące podmioty tytoniowe lub podmioty reprezentujące przedsiębiorcę zagranicznego.

branża tytoniowa, uprawa tytoniu, tytoń, produkcja papierosów, papierosy, szara strefa

Szara strefa ma się dobrze. Branży tytoniowej nie brakuje problemów

Największym problemem dotyczącym szarej strefy w branży tytoniowej jest nielegalna produkcja papierosów w kraju - przekonywał Piotr Walczak, wiceszef Krajowej Administracji Skarbowej podczas spotkania w Business Centre Club. Marian Banaś,...

Zgodnie z projektem możliwe będzie przeprowadzenie kontroli związanych z monitorowaniem uprawy liści tytoniu. Przewiduje się, że w przypadku uprawy tytoniu bez uzyskania wpisu do rejestru producentów surowca tytoniowego oraz na powierzchni przekraczającej powierzchnię zgłoszoną, uprawa taka zostanie zniszczona na koszt podmiotu, który ją prowadzi.

Zaproponowano także nałożenie nowego obowiązku na producentów surowca tytoniowego - raz do roku będą musieli przekazywać do KOWR informacje dotyczące powierzchni uprawy produkcji, zbycia surowca oraz zawartych umów zbycia. Przewidziano także uregulowanie kar za nieprzestrzeganie przepisów o terminowym przekazywaniu informacji oraz zbycia surowca tytoniowego.

Resort finansów oczekuje, że projektowane przepisy zmniejszą ilość tytoniu dostarczanego nielegalnie do wytwórni, a także poprawią warunki legalnie działających podmiotów.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement