Polskie firmy są w dobrej kondycji

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
18-01-2016,12:30 Aktualizacja: 18-01-2016,13:07
A A A

W czwartym kwartale 2015 r. przedsiębiorstwa utrzymały dobrą kondycję, nie widać jednak sygnałów dalszej poprawy sytuacji w pierwszym kwartale 2016 roku - wynika z cokwartalnej informacji NBP o sytuacji sektora przedsiębiorstw.

Narodowy Bank Polski opublikował w poniedziałek cokwartalną informację o kondycji sektora przedsiębiorstw. Pokazuje ona, jak przedsiębiorstwa oceniają swoją kondycję i koniunkturę w IV kwartale 2015 r., a także prezentuje prognozy na I kwartał 2016 r.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, adam jasser, kary dla przedsiębiorców

Firmy zapłacą milionowe kary. Urząd już zaplanował

W 2016 r. zakładane wpływy w budżecie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z kar nakładanych na przedsiębiorców wyniosą ponad 50 mln zł - poinformował Adam Jasser, szef UOKiK przedstawiając posłom plany finansowe Urzędu. Prezes...

Jak podaje NBP w komunikacie, zdaniem ankietowanych firm w IV kwartale 2015 r. ich kondycja była dobra i stabilna, chociaż nieco poniżej odczytów z poprzedniego badania. "Optymizm ocen obniżała duża niepewność co do oczekiwanego wzrostu podatków, zwłaszcza dotyczących branży handlowej. Prognozy krótkoterminowe poprawiły się nieznacznie w porównaniu do poprzedniego kwartału, ale na tle poprzedniego roku były obniżone, i to mimo poprawy prognoz popytu" - informuje bank centralny.

Koniunktura w sektorze przedsiębiorstw poprawiła się i kształtuje się nieznacznie powyżej długookresowej średniej. "Świadczą wzrosty wskaźników prognoz popytu, zamówień i produkcji na I kwartał 2016 r. oraz dalszy spadek odsetka przedsiębiorstw deklarujących popyt jako barierę rozwoju. Optymistyczne prognozy formułowane przez przedsiębiorstwa pozwalają w najbliższym okresie oczekiwać przyspieszenia dynamiki sprzedaży" - czytamy w komunikacie.  

Co do prognoz zatrudnienia na I kwartał 2016 r., według NBP są zbliżone do prognoz z poprzedniego kwartału i więcej firm planuje wzrost zatrudnienia niż jego spadek. Podwyżki wynagrodzeń planowane na ten okres będą z kolei miały większy zasięg oraz nieco niższą wartość niż w poprzednim kwartale.

"W perspektywie całego roku 2016 podwyżki wynagrodzeń przewidywane są w 46,1 proc. przedsiębiorstw, a kolejne 12,6 proc. rozważa wzrost przeciętnych płac w 2017 r. W co trzeciej spółce nadal nie przewiduje się wzrostu wynagrodzeń, mimo że płace nie były ostatnio podnoszone. Przedsiębiorstwa, które planują zwiększyć płace w I kwartale 2016 r., podniosą je o średnio 5,2 proc, zaś przeciętna płaca zatrudnionego w nich pracownika wzrośnie o 3,7 proc." - głosi komunikat.

W przeprowadzonym w grudniu ub.r. badaniu udział wzięło 1760 podmiotów wybranych z całego kraju.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu