Polska odpowiedziała Brukseli w sprawie puszczy. Działamy zgodnie z prawem

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
06-12-2017,9:20 Aktualizacja: 06-12-2017,9:38
A A A

Ministerstwo środowiska przesłało do stałego przedstawicielstwa odpowiedź dla Komisji Europejskiej w sprawie działań prowadzonych w Puszczy Białowieskiej - poinformował Aleksander Brzózka, rzecznik resortu.

Dwa tygodnie temu takiej informacji ze strony Polski zażądał Trybunał Sprawiedliwości UE. - Odpowiedź została przesłana. Informujemy w nim Komisję, jak realizujemy postanowienie Trybunału Sprawiedliwości UE. Jednocześnie zapewniamy, że działamy zgodnie z prawem, nasze działania ograniczone są jedynie do dbania o bezpieczeństwo publiczne w puszczy - powiedział rzecznik.

Szyszko, Natura 2000, Ministerstwo Środowiska, Jan Szyszko, KE

Szyszko: Polska musi wygrać z Komisją Europejską

Polska musi wygrać w sporze z KE ws. obszarów Natura 2000 w Puszczy Białowieskiej - powiedział w niedzielę po południu w Białowieży (Podlaskie) minister środowiska Jan Szyszko. Minister spotkał się tam po południu z popierającymi wycinkę...

20 listopada Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że oprócz sytuacji wyjątkowej i bezwzględnie koniecznej do zapewnienia bezpieczeństwa publicznego, Polska musi natychmiast zaprzestać wycinki w Puszczy Białowieskiej. Za złamanie tego zakazu grozi 100 tys. euro kary dziennie.

TS nie rozstrzygał co do istoty sporu między Polską a KE, czy działania w puszczy są zgodne z przepisami dyrektyw ptasiej i siedliskowej, lecz jedynie zajmował się wnioskiem o nałożenie środka tymczasowego, czyli natychmiastowego wstrzymania wycinki.

Gdyby Bruksela uznała, że Polska nie przestrzega postanowienia Trybunału, będzie mogła zażądać nowego postępowania. Jeżeli wówczas Trybunał potwierdzi, że wycinka jest kontynuowana, nakaże Polsce zapłatę na rzecz Komisji kary pieniężnej w wysokości co najmniej 100 tys. euro dziennie.

Po wydaniu decyzji Trybunału, minister Jan Szyszko oraz Konrad Tomaszewski, szef Lasów Państwowych przekonywali, że działania prowadzone w puszczy przez leśników są zgodne z prawem UE, jak i postanowieniem Trybunału.

12 grudnia TS zajmie się istotą sporu między Polską a Komisją Europejską, czyli czy nasz kraj faktycznie łamie unijne dyrektywy: ptasią i siedliskową w Puszczy Białowieskiej.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu