Piece węglowe do wymiany. Gminy dostaną więcej pieniędzy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
20-05-2015,14:30 Aktualizacja: 20-05-2015,15:34
A A A

Trwa nabór wniosków do trzeciej edycji programu poprawy jakości powietrza KAWKA. Jego budżet to 800 mln zł, ale przy dużym zainteresowaniu zostanie zwiększony. Do tej pory dzięki akcji poprawiło się powietrze w ponad 50 gminach.

- W czerwcu prawdopodobnie nieco skorygujemy program, tak by jeszcze te gminy, które przekroczyły wyłącznie niektóre wskaźniki zanieczyszczeń powietrza, mogły również aplikować - deklaruje Maciej Grabowski, minister środowiska w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes.

Polska energetyka wymaga inwestycji. Pakiet klimatyczny stawia wymagania

Przed sektorem energetyki w Polsce stoi wiele wyzwań - przede wszystkim dostosowanie się do wymagań pakietu klimatycznego i budowa nowych mocy wytwórczych. - Polska elektroenergetyka stoi przed wielkimi wyzwaniami związanymi z konsekwencjami...

Z dofinansowania mogą skorzystać miasta powyżej 10 tys. mieszkańców, w których występuje przekroczenie stężeń szkodliwych związków w powietrzu.

- Program KAWKA trwa już kilka lat i cieszy się dużą popularnością, przede wszystkim w gminach południowej Polski. Dzięki niemu wymieniono kotły w 18 tys. gospodarstw domowych, co poprawiło jakość powietrza w województwach małopolskim i śląskim - mówi szef resortu.

Przestarzałe piece i palenie złej jakości węglem czy śmieciami wpływają negatywnie na stan powietrza. Dane ministerstwa środowiska wskazują, że indywidualne ogrzewanie budynków w 88 proc. odpowiada za emisję szkodliwego dla zdrowia pyłu PM10. Dlatego KAWKA ma na celu walkę z zanieczyszczeniem powietrza właśnie z tych źródeł.

- Dofinansowujemy wymiany kotłów w przydomowych piecach. Inne działania są związane z komunikacją, czyli wymianą taboru na bardziej ekologiczny albo z wprowadzaniem systemu zarządzania ruchem, bo to także ogranicza emisję liniową, pochodzącą właśnie z transportu miejskiego. Te działania dominują, choć część środków przeznaczana jest też na termoizolację - tłumaczy Grabowski.

Dzięki dwóm pierwszym edycjom programu w samorządach na terenie 12 regionów zlikwidowanych zostanie 34,5 tys. pieców węglowych. Obiekty zostaną podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej albo zastąpione 9 tys. niskoemisyjnych źródeł ciepła (ogrzewanie elektryczne, kotły gazowe, pompy ciepła). Pieniądze z programu pozwoliły na termomodernizację kilkuset budynków, zamontowano również ponad tysiąc kolektorów słonecznych.

- Problem ochrony powietrza staje się coraz bardziej istotny, rośnie świadomość społeczna i więcej osób uważa, że należy żyć w lepszym środowisku. Po dużych sukcesach związanych z ograniczeniem emisji przemysłowych należy podjąć działania, które ograniczą emisję z naszych domowych pieców - przekonuje Maciej Grabowski.

Dzięki modernizacji sektora przemysłowego zmniejszono emisję dwutlenku siarki i tlenków azotu, wciąż natomiast przekraczane są normy zanieczyszczeń pyłowych. Program KAWKA pozwolił na redukcję PM10 o 850 ton i PM2,5 o 817 ton.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj