OPZZRiOR przeciwne zakazom hodowli zwierząt na futra i uboju rytualnego

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-09-2020,9:20 Aktualizacja: 15-09-2020,9:24
A A A

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych w postulatach skierowanych do Jarosława Kaczyńskiego, prezesa PiS sprzeciwia się wprowadzeniu zakazów hodowli zwierząt na futra i uboju rytualnego.

Jak napisał w apelu Sławomir Izdebski, szef OPZZRiOR wprowadzenie całkowitego zakazu hodowli zwierząt na futra tworzy bezprecedensową sytuację, w której w przyszłości ze względów ideologicznych zakazać będzie można każdej produkcji.

Sławomir Izdebski, OPZZRiOR, walka z asf w polsce, rekontrukcja rządu

Rolnicze OPZZ chce połączenia ministerstw

W liście do Jarosława Kaczyńskiego, prezesa PiS w związku z planowaną rekonstrukcją rządu, rolnicze OPZZ prosi o połączenie ministerstw: rolnictwa, środowiska i klimatu w jeden resort - Ministerstwo Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska. Według...

Jego zdaniem poparcie takiej ustawy to początek ograniczania kolejnych sektorów produkcji zwierzęcej. Stało się tak w Holandii, gdzie najpierw zakazano hodowli zwierząt na futra, a teraz zmusza się rolników do ograniczenia całej produkcji zwierzęcej o 50 proc.

Izdebski wskazał też, że zwierzęta futerkowe zjadają rocznie ponad 750 tys. ton odpadów i jeśli zlikwidować ich fermy, odpady będą musiały być utylizowane konwencjonalnie, czyli spalone w niemieckich spalarniach. - Niemcy stworzyły oligopol na polskim rynku utylizacyjnym - wyjaśnia, dodając, że koszty utylizacji zostaną przerzucone na rolników i konsumentów.

OPZZRiOR sprzeciwia się też zakazowi uboju rytualnego na eksport, bo według organizacji, zakaz oznacza spadek cen żywca wołowego oraz drobiowego, na czym ucierpią polscy rolnicy.

Jak argumentuje organizacja, 30 proc. wołowiny i 40 proc. mięsa drobiowego, eksportowanych z Polski, pochodzi z uboju rytualnego. Utratę tych rynków zbytu szybko wykorzystają producenci z innych państw.

hodowla ziwerząt futerkowych, produkcja futer, piątka dla zwierząt

Hodowla zwierząt futerkowych tam już jest zakazana

Wiele państw europejskich już całkowicie zakazało hodowli zwierząt futerkowych. Inne wprowadziły ostre regulacje czyniące produkcję futer praktycznie nieopłacalną. Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie zakazała w 2000 r. hodowli zwierząt...

Związek sprzeciwia się też drastycznemu zwiększeniu uprawnień organizacji antyhodowlanych i ekoaktywistycznych.

"Samozwańczy inspektorzy do spraw 'ochrony' zwierząt będą mogli bez zgody właścicieli i pomimo ich sprzeciwu wchodzić na teren gospodarstw i odbierać zwierzęta" - napisał Sławomir Izdebski.

Jego zdaniem, zamiast wzmacniać organy państwowe zatrudniające kompetentnych do oceny zdrowia i dobrostanu zwierząt, obiektywnych inspektorów, uprawnia się do tego pseudoinspektorów.

Przeciwko skierowanemu do Sejmu projektowi noweli ustawy o ochronie zwierząt autorstwa PiS zaprotestowały m.in. branża futerkowa oraz producenci mięsa.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj