Rolnicze OPZZ chce połączenia ministerstw

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-09-2020,14:15 Aktualizacja: 09-09-2020,14:38
A A A

W liście do Jarosława Kaczyńskiego, prezesa PiS w związku z planowaną rekonstrukcją rządu, rolnicze OPZZ prosi o połączenie ministerstw: rolnictwa, środowiska i klimatu w jeden resort - Ministerstwo Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska.

Według OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych, takie rozwiązanie ujednolici zarządzanie powiązanymi ze sobą zagadnieniami, ponieważ - w ich ocenie - rolnictwo i leśnictwo są integralną częścią środowiska naturalnego.

ministerstwo rolnictwa, jan krzysztof ardanowski, polityka

Duże zmiany w rządzie. Ministerstwo rolnictwa wchłonie inny resort?

Zmniejszenie liczby resortów, aby zwiększyć sprawność w podejmowaniu decyzji oraz w celu ograniczenia kosztów administracji może być uzasadnione - powiedział w środę szef resortu rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Ardanowski proszony...

Jak wyjaśnia "ważnym czynnikiem łączącym te elementy jest ochrona rolniczych ferm przed chorobami od zwierzyny dzikiej, a w szczególności ochrona trzody chlewnej przed ASF, który praktycznie opanował już większą część Polski".

"Dotychczasowa strategia walki z wirusem ASF okazała się mało skuteczna m.in. dlatego, że ośrodki decyzyjne zajmujące się walką z wirusem są bardzo rozczłonkowane i synchronizacja działań jest niemożliwa albo co najmniej bardzo przewlekła. Aktualnie gospodarką łowiecką, i to zaledwie w zakresie wyznaczania władz Polskiego Związku Łowieckiego, zajmuje się Ministerstwo Środowiska. Natomiast zarządzaniem pod względem weterynaryjnym, w tym zarządzaniem bioasekuracją, zajmuje się Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nieposiadające zwierzchności nad myśliwymi, co bardzo negatywnie wpływa na realizację zagadnień związanych z ochroną wsi i gospodarki rolnej przed ASF" - wskazują związkowcy.

Sławomir Izdebski, szef organizacji zauważa ponadto, że kwestie środowiskowe i klimatyczne znajdują odzwierciedlenie w nowym podejściu do unijnej polityki rolnej - tzw. Zielonego Ładu.

- Dlatego konieczne jest centralizacja zarządzania gospodarką leśną, łowiectwem i ochroną środowiska, które ściśle związane są z rolnictwem - przekonuje.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj