Nowe zbiorniki mają zapewnić wodę dla rolnictwa

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
25-09-2020,8:05 Aktualizacja: 25-09-2020,8:09
A A A

Wiele gospodarstw rolnych w dolinie rzeki Bętlewianki w gminie Dobrzyń nad Wisłą (pow. lipnowski, woj. kujawsko-pomorskie) ma skorzystać z trzech zbiorników retencyjnych, których budowa wkrótce ruszy.

W ramach projektu STOP SUSZY Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie przeznaczyły na inwestycje w retencję korytową dodatkowe 154,7 mln zł na realizację rozmaitych przedsięwzięć na terenie całej Polski. Ich głównym celem jest poprawa bilansu wodnego na terenach rolniczych.

forum gospodarcze w karpaczu, mała retencja, jan krzysztof ardanowski, europejski zielony ład

Przepisy blokują rozwój małej retencji. Potrzebne są szybkie zmiany

- Konieczne jest uproszczenie przepisów dotyczących małej retencji w rolnictwie - uważa Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Zasygnalizował też kolejny nabór wniosków w programie dotacji do nawadniania gospodarstw....

Wspomniane 3 zbiorniki retencyjne, które wkrótce powstaną na Bętlewiance, są przykładem takiej inwestycji. Według szacunków ekspertów dzięki zbiornikom uda się uzyskać bezpośrednią retencję wodną na poziomie ok. 116 tys. m sześc., co przy pośredniej retencji (gdy woda rozleje się po rowach melioracyjnych) może dać w sumie ponad 1 mln m sześc. rezerwy wodnej.

Inwestycja została podzielona na trzy etapy. Pierwszy z nich to prace przygotowawcze, na które składają się m.in. roboty ziemne pomiarowe czy ułożenie i demontaż tymczasowych przepustów przejazdowych w korycie rzeki.

Drugi etap przedsięwzięcia to budowanie zbiorników retencyjnych, natomiast trzeci będzie polegał na robotach regulacyjnych i umocnieniu koryta rzeki.

Założenia są takie, że 40 proc. robót ma zostać wykonanych jeszcze w tym roku. Wartość kontraktu wynosi 7 mln 310 tys. 628 zł brutto.

wody polskie, elektrownie wodne, Krzysztof Woś, energia z oze

4 razy więcej prądu z OZE. Wody Polskie zapowiadają inwestycje

Do końca 2023 roku Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie ma dysponować instalacjami produkującymi energię elektryczną z alternatywnych źródeł o mocy czterokrotnie wyższej od obecnie generowanej. Wiceprezes Krzysztof Woś przedstawił...

"Bętlewianka płynie w dość wąskiej dolinie na początku biegu, ale w okolicach gminy Dobrzyń nad Wisłą rozszerza się, tworząc szeroki jar. Naturalny układ przebiegu rzeki sprawia, że właśnie w tym miejscu można zbudować trzy zbiorniki retencyjne, ale także groble, budowle piętrzące, budowle przepustowo-piętrzące i dzięki temu magazynować wodę. Sterowanie poziomem wód w korytach rzek na odcinkach połączonych z systemem rowów melioracyjnych umożliwia napełnienie wodą rowów na okres suszy. Woda jest wtedy zatrzymywana w systemach rowów przez urządzenia wodne, np. zbiorniki retencyjne. Dzięki tym działaniom woda wypełnia odcinkowo koryta rzek, a na pobliskich terenach podnosi się poziom wód gruntowych" - wyjaśniają mechanizm w swoim serwisie Wody Polskie.

W okolicach Dobrzynia znajduje się wiele gospodarstw rolnych, często wyspecjalizowanych, zajmujących się uprawą roślin całorocznych w szklarniach.

"Już teraz część rolników, których szklarnie są położone na zboczach wokół jaru, pozyskuje wodę z rzeki za pomocą pomp tłoczących. Gdy powstaną zbiorniki retencyjne, taką możliwość będą miały również ci rolnicy, których gospodarstwa były bardziej oddalone od rzeki. Dzięki zbiornikom pozyskiwanie wody do nawadniania upraw stanie się tańsze i bardziej dostępne. Zwiększenie retencji wpłynie też pozytywnie na lokalną faunę, a na tym obszarze zamieszkuje wiele chronionych gatunków zwierząt" - podsumowuje państwowe gospodarstwo.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj