Norki jechały w skandalicznych warunkach. Podróż pełna stresu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
04-06-2018,12:10 Aktualizacja: 04-06-2018,12:30
A A A

Organizacja "Eyes on animals" nadzorująca przewóz żywych zwierząt w Europie, ujawniła liczne naruszenia przepisów o ich ochronie podczas transportu norek z Holandii do trzech ferm w Polsce.  

Zwierzęta należały do spółki rodziny Van Ansem, potentata na rynku futrzarskim. Do zatrzymania doszło na trasie A2 w okolicach Poznania. Według raportu organizacji warunki, w jakich przewożono norki powodowały u nich ogromny stres i cierpienie.

krir, samorząd rolniczy, ubój rytualny, hodowla zwierząt futerkowych

KRIR za utrzymaniem hodowli zwierząt futerkowych i uboju rytualnego

Krajowa Rada Izb Rolniczych jest za utrzymaniem hodowli zwierząt futerkowych oraz uboju rytualnego bez ograniczeń. Rolnicy chcą wykreślenia ograniczeń z projektów ustaw o ochronie praw zwierząt. Chodzi o projekt ustawy o ochronie praw...

Klatki umieszczone były jedna na drugiej, oddzielone jedynie kartonem, który nie zapobiegał przedostawaniu się odchodów i nie zapewniał zwierzętom odpowiedniej izolacji od metalowych krat - informuje Stowarzyszenie Otwarte Klatki, walczące o wprowadzenie w Polsce zakazu hodowli zwierząt futerkowych.

Całość ustawiona była bez zabezpieczenia na nierównym, brudnym podłożu. Niestabilna konstrukcja i wstrząsy towarzyszące podróży oraz silny odór stanowiły kolejny czynnik stresujący norki.  

Niektóre osobniki z powodu silnej traumy gryzły pojemniki na jedzenie (niejednokrotnie puste) oraz obracały się nieustannie w klatce. Kierowca nie otrzymał pisemnych instrukcji dotyczących opieki nad norkami, ich karmienia i pojenia. Brak dostępu do części klatek uniemożliwiał też ewentualne sprawdzenie stanu lub udzielenie pomocy niektórym zwierzętom.

- Ujawnione przez "Eyes on animals" naruszenia w transporcie norek na terenie Polski to tylko jeden z przykładów tego, że dobrostan zwierząt w przemyśle futrzarskim jest fikcją - komentuje Paweł Rawicki ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki.

- Hodowcy ustanawiają ogólnoeuropejskie branżowe kodeksy etyczne, takie jak WelFur, jednak praktyka pokazuje, że są to tylko zabiegi marketingowe. Niestety, jeśli nowelizacja ustawy o ochronie praw zwierząt nie zostanie uchwalona, wraz z wejściem w życie zakazu hodowli zwierząt na futra w Holandii coraz więcej firm będzie przenosić interesy na teren Polski - dodaje.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu