Śnieg zniszczył uprawy i budynki. LIR chce wpisania go do ważnego katalogu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
10-01-2023,8:05 Aktualizacja: 10-01-2023,8:05
A A A

Lubelska Izba Rolnicza zajęła stanowisko w sprawie rozszerzenia katalogu niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, dotykających rolników i ich produkcję. Chodzi o śnieg.

Wystąpienie LIR jest pokłosiem głosów płynących od gospodarzy, którzy zgłaszają zniszczenia m.in. tuneli foliowych oraz upraw znajdujących się pod nimi w związku z intensywnymi opadami śniegu.


zawalone dachy budynków gospodarskich, Zofian, Iżykowice, powiat pińczowski, KP PSP Lubartów

Śnieg był za ciężki. Zawaliły się dachy budynków w gospodarstwach

Kolejne budynki w gospodarstwach zostały poważnie uszkodzone z powodu zalegającego na dachach śniegu. W jednym miejscu zawalona więźba z poszyciem oparła się o zaparkowany ciągnik rolniczy. Na Stanowisko Kierowania Komendy Powiatowej PSP w...

I właśnie o to zjawisko rolniczy samorząd chciałaby rozszerzenia katalogu zjawisk, których wystąpienie umożliwia ubieganie się o wsparcie finansowe dla gospodarstw.

Izba zwraca uwagę, że z informacji podawanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej-Państwowy Instytut Badawczy, w grudniu 2022 r. w woj. lubelskim nastąpiły intensywne opady śniegu, które utrudniły życie wielu mieszkańcom miast i wsi.

Spowodowały wiele szkód w gospodarstwach, w tym m.in. zniszczenia wspomnianych tuneli oraz zawalenia się dachów budynków gospodarskich.

"Rozporządzenie Rady Ministrów z 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie uwzględnia intensywnych opadów śniegu w katalogu zjawisk, których wystąpienie umożliwia ubiegania się o pomoc finansową z ARiMR. W katalogu znajdują się jedynie takie zjawiska atmosferyczne, jak: susza, grad, deszcze nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, osunięcie się ziemi lub lawina, zaś intensywne opady śniegu także mogą spowodować liczne straty w gospodarstwie rolnym" - wskazuje LIR, powtarzając wniosek o wpisanie do wspomnianego katalogu "intensywnych, obfitych opadów śniegu".
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu