Neonikotynoidy w miodzie. Skażone próbki są na całym świecie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Greenpeace, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-10-2017,8:25 Aktualizacja: 10-10-2017,12:41
A A A

Wyniki nowych badań opublikowanych w magazynie Science ujawniają, że w 75 proc. próbkach miodu z całego świata znaleziono pozostałości pestycydów z grupy neonikotynoidów. Obecność toksycznych dla pszczół substancji najczęściej wykrywana jest w Ameryce Północnej.

Podczas badania przetestowano 200 próbek, w których stwierdzono pozostałości najczęściej wykorzystywanych w rolnictwie neonikotynoidów: acetamipryd, klotianidynę, imidaklopryd, tiaklopryd czy tiametoksam - alarmuje Greenpeace.

pszczoły, pszczelarstwo, neonikotynoidy, pestycydy, populacja pszczół, bayer, syngenta

Neonikotynoidy szkodzą pszczołom. Takich badań jeszcze nie było

Najszerzej jak dotąd zakrojone badania wskazują, że pestycydy neonikotynoidowe są szkodliwe zarówno dla dzikich, jak i hodowanych przez człowieka pszczół oraz dla trzmieli – informuje "Science". Wcześniejsze badania na...

45 proc. próbek zawierało 2-3 neonikotynoidy, a 10 proc. nawet 4-5 pestycydów. Zanieczyszczonych było 86 proc. próbek z Ameryki Północnej, 80 proc. z Azji i 79 proc. z Europy. Najczęściej wykrywanym pestycydem był imidaklopryd - jego pozostałości stwierdzono w ponad połowie badanych próbek.

- Skala zanieczyszczeń jest porażająca. Dosadnie wskazuje, jak wielkim zagrożeniem dla pszczół są praktyki rolnicze oparte na wykorzystaniu toksycznych dla tych owadów syntetycznych pestycydów. Neonikotynoidy są najpopularniejszymi obecnie pestycydami mimo tego, że badania naukowe dowiodły ich ogromnej szkodliwości dla zapylaczy - mówi Katarzyna Jagiełło z Greenpeace Polska.

- Dane z krajów Unii Europejskiej pokazują, że mimo tego, że w 2013 roku wprowadzono częściowy zakaz stosowania ich na roślinach atrakcyjnych dla pszczół miodnych, są tak powszechne, że znajdują się nawet w miodzie. Warto wspomnieć, że pestycydy w mieszaninach wzmacniają swoje oddziaływanie toksyczne, dzięki tzw. efektowi synergistycznemu - dodaje ekspertka.  

Związki pszczelarskie oraz Greenpeace apelują do ministra rolnictwa o poparcie wprowadzenia pełnego zakazu stosowania toksycznych dla pszczół pestycydów oraz przyjęcie nowych wytycznych dla oceny ich bezpieczeństwa.

W najbliższym czasie w UE zapadnie decyzja o rozszerzeniu częściowego zakazu stosowania pestycydów. W Polsce pod apelem podpisało się dotychczas ponad 65 tysięcy osób.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.