Myśliwi też muszą przestrzegać zasad bioasekuracji. Dostali wytyczne

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
27-07-2018,18:25 Aktualizacja: 27-07-2018,18:39
A A A

Paweł Niemczuk, główny lekarz weterynarii wydał wytyczne w sprawie stosowania zasad bioasekuracji przez myśliwych podczas polowań oraz w czasie pobierania próbek do badań laboratoryjnych w kierunku ASF. Będą obowiązywały od 10 sierpnia.

I tak, jeśli chodzi o zachowanie zasad bioasekuracji w łowisku, na obszarze objętym ograniczeniami i zagrożenia odstrzelone dziki nie mogą być patroszone w łowisku, lecz na terenie punktu przetrzymywania tusz. Musi tam być miejsce na to przeznaczone - oznaczone tabliczką.

wirus asf, ognisko asf, trzoda chlewna, zasady bioasekuracji

ASF wciąż zabija, a rolnicy tracą swoje świnie

Wirus afrykańskiego pomoru świń coraz częściej dostaje się do chlewni. Najbardziej dziesiątkuje on stada w woj. lubelskim. Główny lekarz weterynarii poinformował właśnie o kolejnych trzech ogniskach tej choroby. Ognisko afrykańskiego pomoru...

Każdy odstrzelony osobnik, u którego przed dokonaniem odstrzału stwierdzono objawy nasuwające podejrzenie wystąpienia ASF, po dokonaniu oględzin i pobraniu próbek do badań laboratoryjnych, przeznaczony ma być do utylizacji.

Samo patroszenie należy wykonać na folii lub innym szczelnym materiale, a miejsce czynności trzeba zabezpieczyć środkiem dezynfekcyjnym w odpowiednim stężeniu. Dotyczy to także innych miejsc zanieczyszczonych krwią dzika, np. w trakcie przeciągania tuszy do środka transportu.

Zaleca się ponadto umieszczanie patrochów i folii, na której dokonano patroszenia, w szczelnym, plastikowym pojemniku lub worku. Na koniec należy zdezynfekować dłonie i obuwie.

Środki transportu powinny być z kolei odpowiednio uszczelnione, by uniemożliwić wyciekanie krwi (wyłożone materiałem jednorazowego użytku lub wielorazowego użytku nadającym się do skutecznego czyszczenia i dezynfekcji).

asf w polsce, asf u świń, ogniska asf u świń, sprzedaż tuczników, rada ministrów

Tuczniki ze stref ASF będzie można łatwiej sprzedać

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy dotyczący ASF, który ma ułatwić rolnikom sprzedaż tuczników z obszarów objętych ograniczeniami w związku z wystąpieniem tam afrykańskiego pomoru świń. "Chodzi o projekt...

Pojazdy nie powinny też być wykorzystywane w działalności związanej z utrzymywaniem lub hodowlą świń, świniodzików lub dzików. Wskazane jest ponadto stosowanie plastikowych pojemników odpowiedniej wielkości, umożliwiających przeciąganie tusz lub niepatroszonych odstrzelonych dzików, w przypadku gdy nie ma możliwości dojazdu do miejsca odstrzału.

Wytyczne inspekcji weterynaryjnej dotyczą również punktu przetrzymywania tusz odstrzelonych dzików, który powinien być wyposażony w maty dezynfekcyjne i w mobilne urządzenia zapewniające możliwość mycia i dezynfekcji kół pojazdów oraz w razie konieczności ich przestrzeni ładunkowej.

Tusze mają być przetrzymywane w chłodni, natomiast patrochy - oddzielnie, zapewniając w miarę możliwości ich przechowywanie w temperaturze chłodni. Jest też obowiązek dokonywania oględzin tusz przez urzędowego lekarza weterynarii.

Zgodnie z wytycznymi, próbki do badań laboratoryjnych należy pobierać do plastikowych probówek jednorazowego użytku bez antykoagulantu, a następnie umieścić je w worku strunowym i oznakować.

Minimalna objętość próbki krwi, wystarczająca do wykonania badań laboratoryjnych, wynosi 2 ml. Należy unikać zanieczyszczenia od otoczenia tuszy, z której pobierana jest próbka z krwią zwierzęcia. Wszelkie materiały lub sprzęt użyte do pobierania próbek krwi, należy później umyć i zdezynfekować (ewentualnie zutylizować).
 

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj