Minister mówi wprost: mamy wielką suszę hydrologiczną

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Newseria Biznes, (em) | redakcja@agropolska.pl
14-06-2019,14:00 Aktualizacja: 14-06-2019,14:29
A A A

Połączenie coraz częstszych okresów wysokich temperatur i niewielkich opadów powoduje, że susza co roku dotyka Polskę. Występuje już w 8 województwach, a w niektórych regionach plony mogą być nawet o kilkadziesiąt procent niższe.

- W kraju nie ma od wielu lat sytuacji bezpiecznej w zakresie zasobów wody. Brakuje wody  jej poziom w glebach się obniża - podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.

zużycie wody, oszczędzanie wody, susza, gmina Obrazów, powiat sandomierski, gmina Słubice, powiat płocki

Susza nie odpuszcza. Gminy apelują o ograniczanie zużycia wody

Wiele gmin zaapelowało do mieszkańców o ograniczanie zużywania wody, w tym także na podlewanie ogródków i upraw. W niektórych miejscach trzeba było zorganizować dostawy beczkowozami. Takie transporty wody muszą odbywać...

- W tym roku ostatnie deszcze właściwie proces tej postępującej suszy powstrzymały. Drżę, żeby nie utrzymały się przez dwa tygodnie, czy krócej, czy dłużej, bardzo wysokie temperatury, które powodują zwiększenie ewapotranspiracji, bo wtedy susza może się rzeczywiście bardzo wyraźnie pokazać - dodał polityk.

System Monitoringu Suszy Rolniczej podaje, że w okresie od początku kwietnia do końca maja suszę rolniczą stwierdzono w 8 województwach.

Zdecydowanie najgorsza sytuacja jest na terenie Pojezierza Lubuskiego, na Równinie Kutnowskiej i na Pobrzeżu Szczecińskim.

Zagrożone są przede wszystkim zboża jare, ozime oraz uprawy truskawek. Jeśli jednak wysokie temperatury będą się utrzymywać, a opady będą niewielkie, to susza będzie się pogłębiać i obejmie znacznie więcej regionów.

- Są takie obszary w kraju, gdzie deszcz nie padał już dłużej niż miesiąc. Natomiast w dużym stopniu także zależy od gleb, jeżeli gleby są piaszczyste, z małą ilością substancji humusowej, znacznie szybciej wysychają i znacznie bardziej naraża to plon rolniczy - tłumaczy dr hab. Zbigniew Karaczun z Katedry Ochrony Środowiska SGGW w Warszawie.

[WIDEO] Mówi Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi oraz dr hab. Zbigniew Karaczun, Katedra Ochrony Środowiska, SGGW


susza rolnicza, straty w uprawach z powodu suszy, szacowanie strat, wielkopolska izba rolnicza, Zbigniew Hoffmann

Susza na polach. Izba apeluje do wojewody o podjęcie działań

Wielkopolski samorząd rolniczy wystąpił do wojewody Zbigniewa Hoffmanna z pismem w sprawie wracającej na pola suszy i konieczności podjęcia działań pomocowych. "Wielkopolska Izba Rolnicza z niepokojem obserwuje ostatnie zjawiska pogodowe...

- Dramat jest w całej Polsce, my w zeszłym roku mięliśmy bardzo wielką suszę, mówi się o suszy stulecia. Bardzo mocno obniżył się poziom wód gruntowych, mieliśmy bezśnieżną zimę, w związku z tym nie było tej dostawy wody do zasobów wód gruntowych, mamy znaczące obniżenie się poziomów wód gruntowych w wielu regionach Polski - dodaje ekspert.

Z danych FreeMeteo.pl wynika, że w kwietniu w niektórych regionach spadło zaledwie 1,7 mm - to tyle, ile średnio pada na obszarach pustynnych. Obserwuje się zanikanie największego dorzecza Warty - Noteci, cofnięcie się brzegu Jeziora Wilczyńskiego o kilka metrów. W Puszczy Białowieskiej obniżenie poziomu wód gruntowych powoduje stopniowe wymieranie świerku. Same opady sytuacji nie poprawią.

- Mamy wielką suszę hydrologiczną, ucieka nam woda gruntowa. Nie potrafimy jej zatrzymywać. Dramatycznym pomysłem jest betonowanie polskich rzek, budowanie autostrad rzecznych, bo to jeszcze bardziej przyspieszy spływ wód. Pilnie potrzebujemy programu małej retencji, retencji na terenach wiejskich, odbudowania małych terenów podmokłych czy w ogóle jakby terenów podmokłych, utrzymywania zadrzewień śródpolnych. Bez tego polskie rolnictwo naprawdę czeka dramat - przestrzega Karaczun.

burza piaskowa, susza, rolnictwo, susza rolnicza, rzepak, uprawa

Susza rolnicza w Polsce. Najgorzej w centrum i na północy

Na terenie Polskie występuje susza rolnicza; najgorzej jest w centralnej i północnej części kraju - poinformował Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Susza dotknęła głównie uprawy zbóż jarych i ozimych oraz...

Ekolodzy już od lat alarmują, że pustynnieje województwo łódzkie. Dokument opracowany przez Ministerstwo Środowiska "Polityka ekologiczna państwa 2030" wskazuje, że według szacunków na 90 proc. terytorium województwa już teraz istnieje ryzyko zagrożenia wystąpienia opadów poniżej 400 mm rocznie.

Stale zagrożone suszą,oprócz łódzkiego, są także obszary Kujaw czy pojezierzy Dobrzyńskiego i Chełmińskiego.

Z powodu suszy ceny niektórych warzyw i owoców wzrosły o kilkaset procent w ciągu roku. Cierpią też rolnicy bowiem części upraw może już nie dać się uratować. Resort rolnictwa zapowiada nowy system wsparcia.

- Od sierpnia uruchamiamy nowy program nawodnień w rolnictwie, na razie jest na to 400 mln przeznaczone, cała pula to miliard złotych. Muszę zacząć od tych gmin, które były najbardziej dotknięte suszą w kolejnych latach. Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej od przyszłego roku uruchamia bardzo duży program dużej retencji w Polsce, która również będzie przydatna dla obszarów wiejskich - podkreśla na koniec Ardanowski.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj