Susza na polach. Izba apeluje do wojewody o podjęcie działań

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
14-06-2019,8:35 Aktualizacja: 14-06-2019,8:45
A A A

Wielkopolski samorząd rolniczy wystąpił do wojewody Zbigniewa Hoffmanna z pismem w sprawie wracającej na pola suszy i konieczności podjęcia działań pomocowych.

"Wielkopolska Izba Rolnicza z niepokojem obserwuje ostatnie zjawiska pogodowe związane z bardzo wysokimi temperaturami oraz brakiem opadów. Rolnicy alarmują, iż występuje bardzo duże odparowanie wody, w szczególności na glebach klasy V i VI. W związku z tym nie tylko susza, ale i wysokie temperatury przyspieszają zmiany w roślinach, które wysychają na pniu" - czytamy w wystąpieniu.

burza piaskowa, susza, rolnictwo, susza rolnicza, rzepak, uprawa

Susza rolnicza w Polsce. Najgorzej w centrum i na północy

Na terenie Polskie występuje susza rolnicza; najgorzej jest w centralnej i północnej części kraju - poinformował Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Susza dotknęła głównie uprawy zbóż jarych i ozimych oraz...

Jak podkreśla rolniczy samorząd, wiele plantacji np. rzepaku czy też jęczmienia ozimego nie wykształca ziaren, co może spowodować przyspieszenie terminu żniw.

"W związku z powyższym Wielkopolska Izba Rolnicza informuje, iż pomimo braku wskazań przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa-Państwowy Instytut Badawczy (IUNG-PIB) o suszy, obecna fala upałów i brak opadów może doprowadzić do przedwczesnych żniw już na koniec czerwca. Konieczne więc będzie zabezpieczenie przed tym terminem działań komisji do szacowania zakresu i wysokości szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, w których wystąpiły szkody" - podkreśla WIR.

Warto dodać, że eksperci zajmujący się problemem suszy w Polsce ponownie spotkają się na ogólnopolskiej konferencji "Stop suszy!", która odbędzie się 18 czerwca w Bydgoszczy.

W referatach i wystąpieniach zaprezentowane zostaną m.in. korzyści, praktyczne możliwości oraz prawne ścieżki dostępu do konkretnych działań minimalizujących, bądź eliminujących skutki suszy.

Organizatorem wydarzenia jest PGW Wody Polskie, a honorowy patronat objęły Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Efektem spotkań i dyskusji ma być wypracowanie planu przeciwdziałania skutkom suszy w Polsce. Do przygotowania takiego dokumentu strategicznego Wody Polskie są zobligowane przepisami ustawy Prawo wodne.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu