Susza rolnicza w Polsce. Najgorzej w centrum i na północy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
04-06-2019,16:25 Aktualizacja: 04-06-2019,16:43
A A A

Na terenie Polskie występuje susza rolnicza; najgorzej jest w centralnej i północnej części kraju - poinformował Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

Susza dotknęła głównie uprawy zbóż jarych i ozimych oraz truskawek.

"W drugim okresie raportowania, tj. od 1 kwietnia do 31 maja 2019 roku, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski" - czytamy w komunikacie Instytutu.

susza rolnicza, opady deszczu, niedobór wody, klimatyczny bilans wodny

Od marca do maja wystąpiła susza rolnicza

Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa stwierdził, że od 21 marca do 20 maja wystąpiła susza rolnicza na obszarze Polski. Największy niedobór wody zarejestrowano w płn.-zach. części kraju, który dotknął przede wszystkim zboża jare i...
Jak dodano, średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie której dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -21 mm. W obecnym sześciodekadowym okresie wartość KBW zwiększyła się o 27 mm w stosunku do poprzedniego okresu (21 marca - 20 maja).

Instytut podał, że susza rolnicza występuje na terenie ośmiu województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, łódzkiego, podlaskiego, lubuskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego.

Jak wyjaśniono, najniższe wartości KBW, od minus 120 mm do poniżej minus 139 mm, wystąpiły: na terenie Pojezierza Lubuskiego, na Równinie Kutnowskiej, na Pobrzeżu Szczecińskim: Uznam, Wolin, Wybrzeżu Trzebiatowskim, Równinie Gryfickiej, Pyrzyckiej, Wełtyńskiej, Wzniesieniu Szczecińskim; na Wybrzeżu Słowińskim, na Żuławach, na Pojezierzu Wschodniosuwalskim oraz na Równinie Bielskiej.

Na pozostałych obszarach środkowej i północnej Polski notowano wartości KBW wynoszące od minus 50 do minus 120 mm. Z kolei najwyższe wartości KBW, od minus 50 mm do 50 mm, wystąpiły na południu kraju, w województwach: śląskim, świętokrzyskim, małopolskim, podkarpackim, oraz w południowej części województw: dolnośląskiego, opolskiego oraz lubelskiego.

susza, straty w uprawach, rolnictwo, Łosice, Andrzej Duda

Prezydent zapewnił, że rolnicy będą mogli liczyć na pomoc w razie suszy

Resort rolnictwa dysponuje pieniędzmi na ewentualne wsparcie dla rolników; w razie suszy będą oni mogli liczyć na pomoc rządu - powiedział w czwartek w Łosicach (Mazowieckie) prezydent Andrzej Duda. Zapowiedział też m.in. starania o...
IUNG poinformował, że od 1 kwietnia do 31 maja największe zagrożenie suszą rolniczą występowało wśród upraw zbóż jarych. Suszę w tych uprawach odnotowano w 145 gminach Polski (5,85 proc. gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania liczba tych gmin wzrosła o 77. Susza w zbożach jarych dotknęła upraw w ośmiu województwach i dotyczyła 0,91 proc. gruntów ornych.

Instytut wskazał, że susza nie ominęła również zbóż ozimych. Wystąpiła w 61 gminach Polski (2,46 proc. gmin kraju); w stosunku do poprzedniego okresu raportowania to o 16 gmin więcej. Susza w oziminie dotknęła siedem województw - 0,29 proc. gruntów ornych.

Susza nie ominęła też upraw truskawek (20 gmin - 0,81 proc. gmin kraju, o cztery mniej). Brak wody w tych uprawach był odnotowany w czterech województwach i dotyczył 0,02 proc. powierzchni gruntów ornych.

susza, uprawa, mała retencja, program retencyjny, wody polskie

Trzeba stawić czoła suszy. Minister zapowiada program retencyjny

Przyjęcie jeszcze w tym roku przez rząd wieloletniego Program Rozwoju Retencji zapowiedział minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Chodzi przede wszystkim o minimalizowanie skutków suszy. To...

"Stwierdzamy wystąpienie na dużym obszarze środkowej i północnej Polski niedoborów wody dla roślin uprawnych wynoszące od minus 50 do minus 120 mm, a w niektórych rejonach nawet od minus 120 do minus 139 mm. Na terenach objętych największym deficytem wody, powodującym obniżenie plonów przynajmniej o 20 proc. w skali gminy w stosunku do plonów uzyskanych w średnich wieloletnich warunkach pogodowych, wystąpiły straty tej wielkości w uprawach zbóż jarych i ozimych oraz truskawek" - poinformował Instytut.

Naukowcy dodali, że w przeciwieństwie do centralnej i północnej Polski, na południu kraju wody jest zbyt dużo, co również wpłynie na obniżenie plonów na tych obszarach.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
Advertisement