Leśnicy przywracają tradycje bartnicze

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Marcin Boguszewski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-10-2017,12:20 Aktualizacja: 13-10-2017,12:38
A A A

Leśnicy z nadleśnictwa Elbląg chcą przywrócić w tamtejszych lasach tradycje bartnicze. Pierwsza z kłód bartnych, czyli pni mających pełnić rolę nadrzewnych uli, została już przygotowana do zasiedlenia przez dzikie pszczoły.

Pierwsza od dziesięcioleci na tym terenie kłoda bartna została zawieszona na dębie w leśnictwie Pogrodzie. Wyrzeźbił ją jeden z elbląskich leśników. Będzie schła na drzewie do wiosny. Potem zostanie zaopatrzona w niewielką ilość wosku pszczelego, który ma zwabić rój.

bartnictwo, tradycje bartnicze, lasy państwowe, piotr piłasiewicz, Fundacja Bractwo Bartne

Bartnictwo to nasza wielka tradycja. Pasjonaci ją przywracają

Bartnictwo to wspólny element tradycji narodów dawnej Rzeczpospolitej. Chcemy je przywracać wraz z Białorusinami i Ukraińcami, bo uważamy, że jest to tradycja, która łączy nasze narody i chcemy ją pokazywać w ujęciu...

Leśnicy mają nadzieję, że pierwsza kłoda bartna zostanie w przyszłym roku zasiedlona przez dzikie pszczoły. Według niego w lasach nadleśnictwa Elbląg będą montowane kolejne takie ule.

Wcześniej kilku pracowników elbląskiego nadleśnictwa uczestniczyło w szkoleniu z bartnictwa w nadleśnictwie Augustów, które wspólnie z innymi partnerami realizowało projekt "Tradycyjne bartnictwo ratunkiem dzikich pszczół w lasach". Dzięki temu powstały barcie i zawieszone zostały kłody bartne w Puszczy Augustowskiej, Piskiej, Białowieskiej i Knyszyńskiej.

Bartnictwo to sposób hodowli pszczoły miodnej w barciach, czyli w dziuplach wykonanych w żywych drzewach oraz w kłodach bartnych, okrągłych wyrzynkach drewna z wykonaną komorą dla pszczół, i wciągniętych na drzewo.

W Polsce i większości krajów Europy bartnictwo zanikło pod koniec XVIII i na początku XIX w. Powodem były zakazy administracyjne, rozwój rolnictwa i przemysłu oraz pojawienie się efektywniejszych metod hodowli pszczół. Leśnych pszczół nie oszczędziła także groźna choroba pasożytnicza - warroza.

Od dekady tradycje bartnicze przywracane są w części polskich lasów. Tworzenie miejsc bytowania dzikich pszczół ma służyć również zachowaniu różnorodności biologicznej. Ważnym elementem procesu jest też tworzenie bazy pokarmowej dla pszczół przez wzbogacanie lasu nektarodajnymi gatunkami drzew i krzewów, których obecność pomaga nie tylko owadom, ale także poprawia warunki życia innych zwierząt.

Poza budową barci i kłód bartnych, w Lasach Państwowych powstają ścieżki edukacyjne, organizowane są szkolenia dla przyszłych bartników, a także badania naukowe dotyczące m.in. genetyki pszczół leśnych i analizy prawne.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj