KRIR: pomocnicy potrzebni rolnikom nie tylko przy zbiorach

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
17-07-2018,8:50 Aktualizacja: 17-07-2018,9:01
A A A

Krajowa Rada Izb Rolniczych domaga się rozszerzenia definicji pomocnika rolnika. Chodzi o to, by formalnie mogli być zatrudniani przy żniwach, na fermach krów i drobiu czy w gospodarstwach rybnych.

Zdaniem rolniczego samorządu niedawna zmiana ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, wprowadzająca pojęcie (i określająca formalności związane z zatrudnieniem) pomocnika rolnika, w dużej mierze pomogła w rozwiązaniu problemu zapotrzebowania na pracę w ogrodnictwie i warzywnictwie.

ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników, praca w rolnictwie, usrawa, PO, PiS

Nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej dla pracowników sezonowych

Sejm nie poparł w czwartek wniosku Platformy Obywatelskiej o odrzucenie projektu ustawy dot. zatrudniania osób przy zbiorach. Projekt wprowadza nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej dla pracowników sezonowych. Umowa ma być oskładkowana i...

Przyjęta definicja pomocnika rolnika, ograniczająca tę pomoc jedynie do prac związanych ze zbiorem owoców i warzyw, jest jednak stanowczo za wąska.

"W każdej gałęzi rolnictwa występuje okres spiętrzenia prac i czynności szczególnie pilne w okresie cyklu produkcyjnego, z czym wiąże się wzrost zapotrzebowania na pracę" - argumentuje KRIR. I wymienia przykłady takiego zapotrzebowania.

  • okres żniwny - kiedy w okresie zbioru roślin zbożowych przypadają terminy agrotechniczne siewu rzepaku ozimego. W tym czasie doświadczeni operatorzy ciągników rolniczych kierowani są do operowania kombajnami przy zbiorze zbóż lub wykonują prace uprawowe i zasiewy. Powstaje krótkookresowe zapotrzebowanie na operatorów ciągników pracujących przy zwożeniu zebranego ziarna i pomocników w magazynach
  • okres zakończenia tuczu ptactwa na fermach kur, kaczek, indyków - w tym czasie obserwuje się krótkookresowe i pilne zapotrzebowanie na pomoc przy wyłapywaniu ptactwa, oczyszczaniu przestrzeni produkcyjnej i przygotowaniu jej do kolejnego cyklu produkcyjnego
  • okres odsadzeń i prowadzenia zabiegów weterynaryjnych na fermach krów (w produkcji mleka i mięsnej) - w tym czasie rolnicy również wskazują na zapotrzebowanie na dodatkową pomoc przy przepędach i wsparciu zabiegów weterynaryjnych
  • czas połowu ryb w gospodarstwach rybackich - np. na stawach karpiowych w okresie przedświątecznym

praca w rolnictwie, ustawa, prawo, pomocnik w gospodarstwie, bydło

Rolnicy pilnie potrzebują pomocników także w oborze

Mija zaledwie miesiąc, od kiedy w życie weszła ustawa ułatwiająca gospodarzom zatrudnianie pracowników przy zbiorach, a już są do niej uwagi. Rolnicy chcieliby takich pomocników także np. przy bydle, a rzecznik praw obywatelskich...

Według KRIR pomocnik w gospodarstwie rolnym może też sprawdzić się w domu, np. przy osobie chorej, niepełnosprawnej (gdy rolnik nie ma czasu w okresie spiętrzenia prac polowych).

W odpowiedzi na wystąpienie, resort rolnictwa przypomina, że przepisy o pomocniku rolnika obowiązują dopiero od 18 maja i z uwagi na krótki okres nie planuje poszerzenia zakresu pomocy świadczonej w gospodarstwie.

"Pod koniec bieżącego roku dokonane zostanie podsumowanie efektów, jakie dało wprowadzenie ww. umowy i zostaną wyciągnięte wnioski na przyszłość, w tym co do zakresu świadczonej pomocy" - zapewnia ministerstwo.

Resort podkreśla, że zaproponowane w ustawie rozwiązanie jest popularne wśród rolników. Do końca czerwca zawarto już ponad 28 tys. umów o świadczenie pomocy.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu