Nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej dla pracowników sezonowych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
23-03-2018,8:05 Aktualizacja: 24-03-2018,11:05
A A A

Sejm nie poparł w czwartek wniosku Platformy Obywatelskiej o odrzucenie projektu ustawy dot. zatrudniania osób przy zbiorach. Projekt wprowadza nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej dla pracowników sezonowych. Umowa ma być oskładkowana i obowiązywać do 120 dni.

PO uzasadniło wniosek argumentując, że rozwiązania zaproponowane przez rząd skomplikują życie rolnikom (...), a w konsekwencji mogą spowodować odpływ siły roboczej z gospodarstw".

Głosowało 427 osób, za odrzuceniem wniosku było 298 posłów, 127 przeciwko, dwóch wstrzymało się od głosu.

pracownicy sezonowi, praca, pracodawca, praca tymczasowa, henryk kowalczyk, rząd

Pracownicy sezonowi będą opodatkowani. Rolnicy na tym zyskają?

Ryczałtowy podatek w wysokości około 300 zł miesięcznie za zatrudnienie pracownika sezonowego - takie ma być założenie ustawy, której projekt rząd przyjmie do końca tego roku - mówi Henryk Kowalczyk, szef Stałego Komitetu Rady...
Projekt został skierowany do dalszych prac w komisjach: polityki społecznej i rodziny oraz rolnictwa.

Projekt zmieniający ustawę o ubezpieczeniu społecznym rolników i niektórych innych ustaw wynika z realizacji tzw. unijnej dyrektywy sezonowej oraz z konsultacji ze stroną społeczną, która podnosiła kwestię zatrudnienia pracowników sezonowych w ogrodnictwie i sadownictwie.

W projekcie rząd zaproponował utworzenie, w miejsce dotychczas szeroko stosowanej umowy o dzieło, nowej formy umowy cywilnoprawnej tzw. pomocy przy zbiorach.

Osoba zatrudniona na jej podstawie będzie włączona do systemu zabezpieczenia w KRUS. Rolnik będzie zaś odprowadzał za takiego pracownika składkę zdrowotną i wypadkową. Od tych umów będzie obowiązywał podatek dochodowy.

W tym roku składka zdrowotna wyniesie 132 zł miesięcznie od osoby, a na ubezpieczenie wypadkowe 42 zł miesięcznie.

Według MRiRW nowe rozwiązania prawne mogą dotyczyć ok. 500 tys. osób, głównie obywateli Ukrainy.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY