KO wie, jak zwalczać ASF. Składa projekt nowelizacji ustawy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-05-2021,10:35 Aktualizacja: 26-05-2021,10:46
A A A

Składamy projekt dotyczący zwalczania afrykańskiego pomoru świń. Ustawą naprawczą chcemy pokazać systemowe rozwiązania, jak walczyć z wirusem - zapowiedziała Małgorzata Tracz (KO).

Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt oraz niektórych innych ustaw został złożony w Sejmie.

GLW, stefy ASF, transport świń, badania weterynaryjne, producenci tuczników, trzoda chlewna, bioasekuracja, KE

GLW uspokaja w sprawie nowych przepisów dotyczących ASF

Główny lekarz weterynarii wydał komunikat w sprawie opublikowania rozporządzenia Wykonawczego Komisji (UE) 2021/605 z 7 kwietnia 2021r. ustanawiającego specjalne środki kontroli w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń. Bogdan Konopka...

Dotyczy uporządkowania regulacji prawnych związanych ze zwalczaniem ASF, w tym prowadzenia odstrzałów sanitarnych dzików, zapobiegania ASF oraz łagodzenia jego skutków w stosunku do rolników ale i zwierząt.

Tracz poinformowała, że obywatelski zespół przygotował zmiany naprawiające sytuację po ustawie, którą przygotował Jan Krzysztof Ardanowski, były minister rolnictwa. W jej ocenie projekt, zakładający przede wszystkim odstrzał dzików, okazał się totalną porażką rządu.

Posłanka podała, że w 2019 r. było 48 ognisk ASF u świń, 2477 przypadków u dzików. W 2020 r. - już po wprowadzeniu ustawy - 103 ogniska u świń i 3934 przypadki u dzików, zwiększył się też zasięg terytorialny - pomór najpierw był na ścianie wschodniej, obecnie po przejściu przez całą Polskę przechodzi do Niemiec.

Jak mówiła Tracz, według statystyk na odstrzelonych 84,5 tys. dzików, 458 miało ASF, czyli tylko 0,5 proc. miało chorobę, tymczasem wśród padłych stwierdzono 2,5 tys. przypadków ASF.

bioasekuracja, dziki, asf, wielkopolskie, asf w powiecie szamotulskim

Pierwszy przypadek ASF u dzika w tym powiecie

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Szamotułach (Wielkopolskie) poinformował o stwierdzeniu pierwszego przypadku afrykańskiego pomoru świń u dzika na terenie powiatu. Służby weterynaryjne wyznaczyły obszar skażony ASF. Obszar skażony afrykańskim pomorem...

Z łącznej puli 133 mln zł na nieefektywny - zdaniem Tracz - odstrzał wydano 82 mln zł, gdy na skuteczny nadzór bierny, czyli wyszukiwanie padłych dzików, tylko 2,5 mln zł. Przypomniała, że od początku opozycja, eksperci, organizacje pozarządowe były przeciwne odstrzałom dzików.

- Ustawą naprawczą chcemy pokazać systemowe rozwiązania, jak walczyć z wirusem ASF. Chcemy przestawić środki finansowe na nadzór bierny i bioasekurację, odstrzał sanitarny tylko w koniecznych sytuacjach oraz rozróżnienie odstrzału od polowań dla rozrywki i lepsze wsparcie bioasekuracji dla małych gospodarstw - tłumaczyła.

Posłanka liczy na bardzo szybką debatę nad tym projektem w komisji rolnictwa i że nie trafi do "zamrażarki" u Elżbiety Witek, marszałek Sejmu.

ASF występuje w Polsce od 2014 r., kiedy wykryto ognisko choroby w woj lubuskim. W 2020 r. stwierdzono aż 104 ogniska. Choroba rozprzestrzeniła się na teren 10 województw. 70 proc. ognisk ASF występuje w Polsce w stadach do 50 sztuk.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj