Karetka w każdej gminie? Korpus ratowników ma powstać na bazie OSP

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
20-06-2022,10:40 Aktualizacja: 21-06-2022,13:18
A A A

W oparciu o zasoby jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej ma powstać korpus ratowników medycznych dodatkowo pomagających społecznościom w gminach. Państwo planuje kupić dla nich prawie 3 tysiące karetek.

Projekt Ustawy o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej przedstawili wicepremier Jarosław Kaczyński, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński oraz Maciej Wąsik, jeden z jego zastępców.

uchodźcy z Ukrainy, remizy OSP, Karol Kierzkowski

Remizy OSP schronieniem dla uchodźców z Ukrainy

Uchodźcy z Ukrainy, w tym rodziny strażaków, znajdują schronienie w remizach OSP. Państwowa Straż Pożarna szacuje, że miejsca dla uchodźców przygotuje nawet 8 tysięcy jednostek. "Uchodźcy z Ukrainy znaleźli schronienie w remizach...

Politycy zapewniali, że nowe rozwiązania powstały w oparciu o doświadczenia kryzysowe związane z pandemią, przybyciem uchodźców z Ukrainy czy zagrożeniami związanymi z sytuacjami atmosferycznymi, takimi jak pożary, huragany i powodzie.

- Projekt ustawy o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej koncentruje się na sprawach związanych z zarządzaniem kryzysowym, z sytuacją ludności cywilnej w przypadkach ekstremalnych - stwierdził Kamiński. Poinformował m.in. o powołaniu do życia Funduszu Ochrony Ludności, z którego będą finansowane zadania z zakresu ochrony ludności.  

- Środki te ustawa określa jako 0,1 PKB państwa, co w obecnych realiach oznacza około 3 mld zł. Będzie to fundusz niewygasający, środki niewykorzystane w danym roku przejdą na kolejny. To bardzo poważne instrumenty do efektywnego działania - wyjaśnił szef MSWiA.

Jak dodał, środki z Funduszu będą podzielone - w połowie przekazane do dyspozycji szefa MSWiA, a w połowie do wojewodów. Będą mogły być przeznaczone m.in. na działania związane z niesieniem natychmiastowej pomocy (wsparcie dla ofiar klęsk żywiołowych) oraz inwestycje związane z infrastrukturą bezpieczeństwa.

świadczenia ratownicze OSP, Ochotnicza Straż Pożarna, PSP

Druhny i druhowie OSP starają się o świadczenia ratownicze

Do komend powiatowych (miejskich) wpłynęło 18 058 wniosków o przyznanie świadczenia ratowniczego druhnom i druhom OSP - poinformowała Państwowa Straż Pożarna. 17 134 dokumentów zostało już rozpatrzonych pozytywnie. Straż Pożarna...

Co istotne, w ramach Funduszu Ochrony Ludności pieniądze trafią również do systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. W oparciu o zasoby OSP powstanie korpus ratowników medycznych (około 10 tys. osob), którzy będą nieść pomoc w społecznościach lokalnych. W ciągu kilku lat pozyskanych ma zostać ponad 2,8 tys. karetek, które trafią do gmin.

Kamiński zapowiedział ponadto, że zwiększone zostaną zapomogi wypłacane poszkodowanym w wyniku klęsk żywiołowych. Kwota wzrośnie z 6 tys. zł do 10 tys. zł. Podniesione zostanie także wsparcie na odbudowę domów i innych nieruchomości z 200 tys. zł do 300 tys. zł.

Wąsik mówił natomiast m.in. o przekształceniu systemu ochrony ludności w czasie wojny w system ochrony cywilnej oraz powstaniu Krajowego Systemu Ratowniczego, który zastąpi aktualnie funkcjonujący Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy (KSRG do którego należy wiele jednostek OSP).

Projekt ustawy o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej został zgłoszony do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj