Izby mówią jednym głosem o zazielenianiu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
17-02-2017,10:50 Aktualizacja: 17-02-2017,11:25
A A A

Planowany zakaz stosowania środków ochrony roślin na obszarach proekologicznych w czasie ośmiu tygodni po głównych zbiorach jest zdaniem polskiego i francuskiego samorządu rolniczego nie do przyjęcia.

W związku z debatą nad projektem aktu w sprawie uproszczeń w zazielenianiu powiązanego z unijnym rozporządzeniem, Krajowa Rada Izb Rolniczych i Stałe Zgromadzenie Francuskich Izb Rolniczych (APCA) wystąpiły do członków Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego.

zazielenianie, płatności bezpośrednie, jednolita płatność obszarowa, dopłaty bezpośrednie, dopłaty dla roników

Błędy w zazielenieniu coraz więcej mogą kosztować rolników

Od bieżącego roku sankcje za nieprawidłowości w zakresie zazielenienia mogą przekroczyć kwotę płatności, jaka przysługuje za to rolnikowi. Warto się więc przyłożyć do związanych z tym obowiązków. Zreformowany system płatności bezpośrednich,...

Rolnicze samorządy podkreśliły, że mają świadomość odnośnie wymagań środowiskowych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. "Ale propozycja zakazująca stosowanie środków fitosanitarnych na obszarach proekologicznych (w tym na roślinach wysokobiałkowych i poplonach) w czasie ośmiu tygodni po głównych zbiorach jest nie do zaakceptowania w aktualnym stanie i powinna być odrzucona przez Komisję" - wskazuje KRIR.

Jej zarząd dodaje, że propozycja nie jest możliwa do zaakceptowania, gdyż zaprzecza całkowicie wysiłkom sektora rolnictwa europejskiego w sprawie przestrzegania 5-procentowego poziomu obszarów proekologicznych. Jest to realizowane przez m.in. ożywienie europejskiego sektora produkcji roślin wysokobiałkowych, przynoszącego niezależność co do białka roślinnego dla całej UE.

Wspomniana propozycja zdaniem izb "nie bierze pod uwagę trudnych sytuacji technicznych i agronomicznych producentów roślin wysokobiałkowych naszych krajów i zaprzecza porozumieniu szefów krajów unijnych, co do akceptacji stworzenia obszarów proekologicznych, pod warunkiem, aby nie zmniejszały potencjału produkcyjnego przestrzeni unijnej".

Poleć
Udostępnij
Skomentuj