Gminy szacują straty po gradobiciu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Gabriela Bogaczyk PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-07-2021,10:35 Aktualizacja: 22-07-2021,10:45
A A A

Trwa szacowanie strat po sobotnim gradobiciu, które nawiedziło północną częścią woj. lubelskiego. Intensywny deszcz zniszczył część upraw m.in. rzepaku, kukurydzy, porzeczek, dyni.

Gmina Zalesie jest jedną z tych, która najbardziej ucierpiała pod względem zniszczeń w uprawach. Jak powiedział Andrzej Marciniak, sekretarz gminy  aktualnie trudno określić, ilu gospodarzy poniosło straty w wyniku nawałnicy.

nawałnice, zniszczenia w gospodarstwach, gmina Łyse, powiat opatowski, powiat kolneński

Nawałnica spustoszyła gminę. Ponad 180 uszkodzonych budynków

Przez niemal cały ubiegły tydzień trwało szacowanie strat po nawałnicy, jaka 4 października spustoszyła gminę Łyse (woj. mazowieckie). Uszkodzone zostały 182 budynki, w tym 134 gospodarskie. Największe szkody stwierdzono w miejscowościach: Wejdo,...

- Na razie zbieramy wnioski od rolników, następnie w piątek komisja pojedzie w teren i oszacuje straty. Chodzi głównie o uprawy rzepaku, łubinu, owsa, pszenżyta. Straty zostały określone przez rolników nawet do 80 proc. - zaznaczył.

Z kolei na terenie gminy Rossosz najbardziej ucierpiały gospodarstwa rolne w miejscowościach: Rossosz, Bordziłówka, Korzeniówka, Musiejówka, Mokre, Romaszki. Grad zniszczył część upraw, m.in. zbóż, kukurydzy, porzeczek, dyni.

Kazimierz Weremkowicz, wójt gminy Rossosz powiedział, że od poniedziałku rolnicy pobierają druki wniosków o oszacowanie strat. - We wtorek rano komisja ruszyła w teren, aby badać straty w pierwszych gospodarstwach rolnych. Komisja powołana przez wojewodę składa się z pracowników urzędu gminy, izby rolniczej i ośrodka doradztwa rolniczego - powiedział wójt.

Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie przekazał, że producenci rolni poszkodowani w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych mogą ubiegać się o kredyt preferencyjny, o ulgi w podatku rolnym czy o odroczenie terminu płatności składek na ubezpieczenie społeczne, rozłożenia ich na dogodne raty lub też ich umorzenia.

- Po zebraniu informacji na temat wielkości strat, spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi na terenie całego kraju Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, może uruchomić dodatkową pomoc finansową dla poszkodowanych gospodarstw - zaznaczył Paweł Paszko, dyrektor biura wojewody lubelskiego.

Jak dodał, w tym roku już 1615 gospodarstw na Lubelszczyźnie zostało poszkodowanych w wyniku zjawisk atmosferycznych, zaś szacunkowa wartość strat wynosi 12,3 mln zł.
 

Poleć
Udostępnij