GIOŚ ostrzega rolników i samorządy. Uważajcie na wodę z Wisły

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (dk) | redakcja@agropolska.pl
29-08-2019,8:05 Aktualizacja: 29-08-2019,9:27
A A A

Zagrożenie po awarii w oczyszczalni ścieków "Czajka" może trwać około miesiąca - przekazał Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Przed zanieczyszczeniem ostrzegł także wędkarzy i rolników.

O awarii w oczyszczalni ścieków "Czajka" władze Warszawy powiadomiły w środę. Według pierwszych informacji uszkodzony został jeden z kolektorów, który przesyła część ścieków z lewobrzeżnej Warszawy. MPWiK ze względu na awarię dokonuje "kontrolowanego spustu nieczystości do Wisły".

ścieki z ubojni, ubojnia, Radoszyce, powiat konecki, KPP Końskie

Ścieki z ubojni spuszczano do rzeki? Policja pobrała próbki

Policjanci z komisariatu w Radoszycach (woj. świętokrzyskie) wspólnie z pracownikami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Kielcach wyjaśniają sprawę wylewania do rzeki nieczystości płynnych.   Połączone działania...

Minister środowiska Henryk Kowalczyk przekazał z kolei, że niesprawne są obydwa kolektory i "praktycznie całe ścieki wypływają do Wisły". Według MŚ do awarii doszło we wtorek rano.

Ze względu na awarię kolektorów GIOŚ zwrócił się do "wszystkich samorządów, podmiotów eksploatujących ujęcia wody pitnej z Wisły od Warszawy do ujścia o wdrożenie działań kryzysowych w związku z niebezpieczeństwem zanieczyszczenia rzeki surowymi ściekami z lewobrzeżnej Warszawy".

Zgodnie z informacji sztabu kryzysowego, w którym wzięli udział m.in. przedstawiciele Mazowieckiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, do Wisły dostaje się około 3 m sześc. surowych ścieków na sekundę, co w ciągu doby może powodować zagrożenie zanieczyszczeniem Wisły 260 tys. m sześc. ścieków.

"Sztab kryzysowy poinformował Mazowieckich Inspektorów, że zagrożenie może występować około miesiąca" - przekazał GIOŚ.

budowa i modernizacja sieci kanalizacyjnych, kanalizacja, przydomowa oczyszczalnia ścieków

42 mln zł na kanalizację i przydomowe oczyszczalnie ścieków

Zarząd województwa kujawsko-pomorskiego ogłosił kolejny nabór wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, w którym rozdysponujemy wsparcie na inwestycje z zakresu...

Inspektorat ostrzegł także użytkowników wody w Wiśle - kąpiących się, wędkarzy, odpoczywających, rolników pobierających wodę do pojenia zwierząt i nawadniania upraw - o zagrożeniu zanieczyszczeniem wody.

Wraz z jednostkami podległymi na Mazowszu, w Kujawsko-Pomorskiem i na Pomorzu GIOŚ prowadzi monitoring jakości wody od Warszawy do ujścia Wisły przez wprowadzanie dodatkowych punktów pomiaru "w miejscach newralgicznych".

"Będziemy stale informować o wynikach pomiarów, podając te dane do wiadomości publicznej. Na bieżąco przydatność wody do picia z ujęć zasilanych z Wisły monitoruje Państwowa Inspekcja Sanitarna. Inspektorzy Ochrony Środowiska w obliczu poważnej awarii prześledzą postępowanie w sprawie ustalenia jej przyczyn i będą monitorować działania w celu usunięcia zagrożenia" - zapewnił GIOŚ.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj