Firma skupowa niewypłacalna? Z tego funduszu mają być wypłacane rekompensaty

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
12-02-2023,8:00 Aktualizacja: 11-02-2023,19:21
A A A

Na wyodrębnionym rachunku bankowym administrowanym przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa mają być gromadzone środki w ramach Funduszu Ochrony Rolnictwa. Przepisy mają być przyjęte jeszcze w tym kwartale.

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów znalazł się Projekt ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa. Ma być lekarstwem na problemy gospodarzy, którzy zostali bez pieniędzy za odstawione płody rolne z powodu np. niewypłacalności firmy skupującej, przetwórczej, itp.

Jacek Sasin, Henryk Kowalczyk, kredyty dla rolników, rynek zbóż

Minister ogłosi program ochrony rolników. Na gospodarzy czekają już specjalne kredyty

W czwartek zostanie przedstawiony program ochrony rolników jeśli chodzi o rynek zbóż - zapowiedział Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa. Jego zdaniem to będzie istotny udział w stabilizacji cen i dochodów. - Bardzo istotne...

W ocenie autorów dokumentu, obecne uregulowania w zakresie gwarantowania producentom rolnym wypłaty należności za sprzedane produkty rolne - zawarte w Ustawie o podatku od towarów i usług - nie gwarantują nic w sytuacji niewypłacalności skupującego.

Odzyskanie należności za sprzedane produkty nie zawsze jest także możliwe w wyniku postępowania upadłościowego prowadzonego w trybie przepisów Prawa upadłościowego. I to pomimo faktu, że w świetle przepisów należności rolników z tytułu umów o dostarczenie produktów z własnego gospodarstwa należą do pierwszej kategorii należności podlegających zaspokojeniu z funduszów masy upadłości.

Przepisy unijne w zakresie pomocy publicznej dla producentów rolnych nie przewidują ponadto dopłat do składek ubezpieczenia od ryzyka upadłości podmiotów nabywających produkty rolne od gospodarzy.

"Zachodzi pilna potrzeba wprowadzenia rozwiązań systemowych, umożliwiających producentom rolnym uzyskanie w sytuacjach głębokich spadków przychodów, tj. ryzyka, od którego nie można wykupić polisy ubezpieczeniowej, częściowych rekompensat utraconych przychodów w celu kontynuowania przez nich produkcji rolnej, spłaty ciążących na nich zobowiązań lub kredytów oraz na zaspokojenie bieżących potrzeb życiowych rodziny" - czytamy w uzasadnieniu do projektu.

NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność", ptotesty rolników, napływ ziarna z Ukrainy

"Nie" dla ziarna z europejskich agroholdingów w Ukrainie. Będą kolejne protesty rolników

Zezwolenie na niekontrolowany import zbóż - z europejskich agroholdingów - z Ukrainy doprowadziło do sytuacji, w wyniku której polskie rolnictwo znalazło się w kryzysie niespotykanym od kilkunastu lat - alarmuje Adrian...

Rekomendowanym rozwiązaniem przez twórców ustawy jest wprowadzenie przepisów umożliwiających utworzenie przez podmioty prowadzące skup, przechowywanie, obróbkę, przetwarzanie lub dalszą odsprzedaż produktów rolnych - Funduszu Ochrony Rolnictwa, z którego będą wypłacane rekompensaty sprzedającym towary w przypadku niewypłacalności wyliczonych podmiotów.

"W projekcie ustawy proponuje się uregulowanie utworzenia, zasad finansowania, funkcjonowania Funduszu oraz zakresu i trybu finansowania wypłacanych producentom rolnym rekompensat. Proponuje się, aby środki Funduszu były gromadzone na wyodrębnionym rachunku bankowym, administrowanym przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa" - brzmi uzasadnienie projektu.

Planowany termin przyjęcia dokumentu przez rząd to pierwszy kwartał 2023 r.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu