"Nie" dla ziarna z europejskich agroholdingów w Ukrainie. Będą kolejne protesty rolników

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
08-02-2023,8:05 Aktualizacja: 08-02-2023,8:07
A A A

Zezwolenie na niekontrolowany import zbóż - z europejskich agroholdingów - z Ukrainy doprowadziło do sytuacji, w wyniku której polskie rolnictwo znalazło się w kryzysie niespotykanym od kilkunastu lat - alarmuje Adrian Wawrzyniak, rzecznik prasowy NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność".

Prezydium Rady Krajowej rolniczej "S" wyraziło solidarność z protestującymi rolnikami na wschodniej granicy i z członkami Związku z Zachodniego Pomorza.

protest, oszukana wieś, protest rolników

Zakończyły się protesty rolników na granicach

Zakończyły się protesty rolników zorganizowane przez Stowarzyszenie Oszukana Wieś. Rozpoczęły się 2 lutego o godzinie 10-tej w pięciu lokalizacjach, w województwach: lubelskim, podkarpackim i świętokrzyskim. W województwie...

- Protesty w województwie zachodniopomorskim są zapowiedzią demonstracji Solidarności RI w całym kraju. W najbliższych dniach do protestów dołączą kolejne województwa: dolnośląskie, opolskie, wielkopolskie, lubelskie, lubuskie, świętokrzyskie. Jednocześnie został złożony wniosek o pilne spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim - podkreślił Wawrzyniak.

Jak dodał, związkowcy oczekują natychmiastowego wypełnienia zobowiązań Henryka Kowalczyka, ministra rolnictwa przyjętych na spotkaniu 10 stycznia.

- Dostrzegamy wypełnienie jednego z postulatów dotyczących ceny nawozów jedynie w połowie. Doceniamy te działania, jednak oczekujemy dalszej obniżki stawek do poziomu wskazanego na spotkaniu i możliwości kredytowania przez Krajową Grupę Spożywczą. Realizacja złożonych postulatów zdaniem Prezydium Solidarności RI powinna być priorytetem dla rządu - zaznaczył rzecznik Związku.

Zwrócił ponadto uwagę, że gospodarze przed rozpoczęciem sezonu wiosennego podejmują trudne decyzje finansowe, a dalsza zwłoka w realizacji tarczy antykryzysowej w rolnictwie doprowadzi do fali bankructw gospodarstw rodzinnych.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu