Emerytura Gienka z Plutycz szokuje. Średnia rolników to niecałe 1400 zł

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
30-04-2021,19:10 Aktualizacja: 30-04-2021,19:16
A A A

Grubo ponad tysiąc złotych - tyle wynosi różnica średniej emerytury między rolnikami i pobierającymi świadczenia z pozarolniczego sytemu ubezpieczeń. Mniejsze kwoty otrzymują oczywiście ci pierwsi, jak np. Eugeniusz Onopiuk z serialu "Rolnicy. Podlasie".

Gospodarujący wciąż z synem Andrzejem 66-latek jest obecnie dzięki występom w telewizji Fokus TV jednym z najbardziej znanych rolników w Polsce.

emerytury rolnicze, krus, anna germbicka

W jakim wieku rolnicy przechodzą na emerytury? Znamy wyliczenia

Wiek emerytalny rolników i domowników ubezpieczonych w KRUS jest taki sam, jak dla innych grup zawodowych - wydaje się z zadowoleniem podkreślać resort rolnictwa. Posłowie Koalicji Obywatelskiej napisali w interpelacji, że do ich biur...

Każdy odcinek serialu, gdzie Onopiukowie grają pierwsze skrzypce, ogląda średnio milion widzów. Nic więc dziwnego, że pojawiła się prawdziwa lawina komentarzy, gdy starszy gospodarz z Plutycz ujawnił wysokość swojej emerytury.

Jak podał "Super Express", po przepracowanych 42 latach - jeszcze przed tegoroczną waloryzacją - popularny Gienek dostawał 1100 zł emerytury z KRUS. A dzięki waloryzacji jego świadczenie miało zwiększyć się o ok. 60 zł.

Internauci i fani serialu byli zszokowani, ale prawda jest taka, że emerytury rolnicze są bardzo niskie i odbiegają znacznie od przedstawicieli innych branż. Dowodem mogą być dane Głównego Urzędu Statystycznego ujęte w nowym dokumencie z serii "Sytuacja społeczno-gospodarcza województw".

Według GUS przeciętna liczba emerytów i rencistów ogółem w 2020 r. wyniosła 9320,2 tys. osób i była o 0,5 proc. większa niż w 2019 r. Wzrost liczby emerytów i rencistów obserwowano we wszystkich województwach, w granicach od 1 proc. w woj. zachodniopomorskim do 0,1 proc. w świętokrzyskim.

rolnicze emerytury, prowadzenie gospodarstwa, krir, ministerstwo rolnictwa

Pełna emerytura? Możesz mieć gospodarstwo, ale nie możesz go prowadzić

Część uzupełniająca emerytury rolniczej to państwowa rekompensata za zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej, pełniąca dodatkowo rolę wspierającą wymianę pokoleniową - przekonuje ministerstwo. Kwestia konieczności pożegnania się z...

Emerytury i renty z pozarolniczego systemu ubezpieczeń społecznych pobierało 8236,8 tys. osób (o 1 proc. więcej niż w poprzednim roku). Średnie świadczenie w 2020 r. wynosiło 2455,07 zł i było o 5,5 proc. wyższe niż przed rokiem.

Dla porównania, przeciętna miesięczna emerytura i renta brutto rolników indywidualnych w 2020 r. była o grubo ponad 1 tys. zł niższa - 1376,40 zł (w skali roku zwiększyła się o 6,5 proc.). Wzrost obserwowano we wszystkich województwach - od 7,1 proc. w woj. podkarpackim do 4,8 proc. w śląskim.

"W 9 województwach przeciętna miesięczna emerytura i renta brutto rolników indywidualnych była wyższa niż średnia w kraju, w tym najwyższa w województwach śląskim (o 11 proc.) i lubuskim (o 9,3 proc.). Najniższe emerytury i renty rolnicze wypłacono w małopolskim (o 2,6 proc. mniej niż średnio w kraju), wielkopolskim (o 2 proc.), mazowieckim (o 1,9 proc.) i podkarpackim (o 1,3 proc.)" - wyliczył GUS.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement