Działania rynkowe nie rozwiążą problemów rolnictwa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-12-2020,10:35 Aktualizacja: 17-12-2020,10:46
A A A

Janusz Wojciechowski, unijny komisarz do spraw oznajmił, że działania rynkowe KE, których celem jest poprawa sytuacji rolników w kryzysie wynikłym z pandemii Covid-19, nie są w stanie rozwiązać wszystkich problemów.

- Komisja Europejska do tej pory zrobiła wszystko, co w jej mocy, jeśli chodzi o działania rynkowe, biorąc pod uwagę możliwości budżetowe UE. Działaliśmy przede wszystkim w sektorach najbardziej dotkniętych kryzysem: produkcji wołowiny, mleka, wina - mówił polityk.

płatności bezpośrednie, wsparcie dla rolnictwa, Krajowy Plan Strategiczny, wspólna polityka rolna

Nowe dopłaty będą "zielone". Na co rolnicy dostaną pieniądze?

Resort rolnictwa przekazał w odpowiedzi na wystąpienie rolniczego samorządu informacje o formach płatności planowanych w nowym okresie programowania Wspólnej Polityki Rolnej. Ministerstwo na wstępie zastrzega, że jeszcze trwają intensywne...

- Działania rynkowe są instrumentem, który nie jest w stanie rozwiązać wszystkich problemów. A tych mamy bardzo dużo. Rozważymy, być może, kolejny pakiet działań rynkowych. Uważnie obserwujemy sytuację na rynku - zapewnił.

Wojciechowski zaapelował do państw członkowskich o korzystanie ze wszystkich dostępnych funduszy, by wzmacniać obszary wiejskie i rolnictwo, a także nie ograniczać się do środków ze Wspólnej Polityki Rolnej.

Od wybuchu pandemii koronawirusa KE umożliwiła rolnikom korzystanie z niskooprocentowanych kredytów lub gwarancji na pokrycie kosztów operacyjnych w wysokości do 200 tys. euro.

Zwiększyła też kwotę zaliczek płatności bezpośrednich z 50 do 70 proc. i płatności na rozwój obszarów wiejskich z 75 do 85 proc.

Rolnicy mogą też skorzystać z pomocy państwowej w wysokości do 100 tys. euro na gospodarstwo. W przypadku firm zajmujących się przetwórstwem spożywczym i wprowadzaniem żywności do obrotu suma ta wynosi 800 tys. euro.

Rada do spraw Rolnictwa i Obszarów Wiejskich, Jan Krzysztof Ardanowski, Andrzej Duda

Ardanowski szefem Rady do spraw Rolnictwa i Obszarów Wiejskich

Andrzej Duda powołał w środę Radę ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP. Jej szefem został Jan Krzysztof Ardanowski, były minister rolnictwa. Prezydent podkreślił podczas inauguracyjnego posiedzenia Rady, że sprawy wsi i...

Parlament Europejski zatwierdził przepisy, które mają zapewnić płynne przejście z aktualnej do przyszłej polityki rolnej UE oraz pomoc dla producentów żywności i obszarów wiejskich w wysokości 8 mld euro.

Nowe przepisy przedłużają stosowanie istniejących przepisów WPR do końca 2022 roku i gwarantują kontynuację płatności dla rolników i beneficjentów rozwoju obszarów wiejskich.

Państwa członkowskie UE będą mogły ułatwić rolnikom otrzymywanie odszkodowań za poważne spadki dochodów oraz za straty spowodowane niekorzystnymi zjawiskami klimatycznymi, chorobami zwierząt lub roślin czy plagą szkodników.

Zgodnie z nowymi przepisami kraje UE będą też miały większą swobodę we wspieraniu rolników, zwłaszcza w czasie kryzysu spowodowanego pandemią Covid-19.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu