Ardanowski szefem Rady do spraw Rolnictwa i Obszarów Wiejskich

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Marzena Kozłowska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
16-12-2020,14:55 Aktualizacja: 18-12-2020,13:41
A A A

Andrzej Duda powołał w środę Radę ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP. Jej szefem został Jan Krzysztof Ardanowski, były minister rolnictwa.

Prezydent podkreślił podczas inauguracyjnego posiedzenia Rady, że sprawy wsi i rolnictwa to dla niego nie tylko jedne z najważniejszych tematów państwowych, ale że chce też kontynuować misję prezydencką w tym zakresie, którą zapoczątkował prezydent Lech Kaczyński powołując w 2009 r. analogiczną radę.

dobrostan zwierząt, znakowanie żywności, walka z asf, grzegorz puda

Ministrowie o znakowaniu żywności i zwalczaniu ASF

Działania podejmowane w związku z oczekiwaniami konsumentów w zakresie dostarczania żywności wysokiej jakości, jej znakowania i informowania o niej były jednym z tematów posiedzenia Rady Ministrów ds. Rolnictwa i...

Duda zaznaczył, że przewodniczącym rady ds. wsi i rolnictwa przy prezydencie Lechu Kaczyńskim był Jan Krzysztof Ardanowski, który szefuje także powołanej przez niego Radzie ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich.

- Poprosiłem pana ministra o to, by podjął się funkcji przewodniczenia Radzie dlatego, że patrząc tak romantycznie uznałem jego osobę za pewien przejaw ciągłości. Chciałbym, żebyście państwo także patrzyli przez pryzmat takiej ciągłości, że to, co wtedy zostało podjęte przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, my dzisiaj po prostu kontynuujemy - powiedział prezydent.

Jak dodał, chce, by członkowie Rady kierowali się wizją Lecha Kaczyńskiego, zgodnie z którą na obszarach wiejskich muszą być zapewnione takie warunki życie, by żyło się tam nie gorzej niż w mieści, by poziom życia rolnika był jak najwyższy.

- Rozwój obszarów wiejskich, dbałość o tę część Polski, która stanowi przecież jej większość, to bardzo ważny element realizacji praw konstytucyjnych - podkreślił prezydent.

Jan Krzysztof Ardanowski, piątka dla zwerząt, ustawa o ochronie zwierząt, jarosław kaczyński

Ardanowski powiedział Kaczyńskiemu prosto w oczy, co myśli o "piątce"

W sprawie "piątki dla zwierząt" nie ustąpię. Powiedziałem prezesowi PiS w oczy: - jeśli będzie pan próbował forsować tę ustawę, to zrobię wszystko, żeby to panu nie wyszło - mówi Jan Krzysztof Ardanowski, były minister...

Zaznaczył, że realizacją praw konstytucyjnych obywateli jest m.in. równy rozwój wszystkich obszarów kraju, równy dostęp do dobrej edukacji, kultury i zapewnienie warunków do godnych warunków życia i komunikacji.

- Cieszę się, że mogę tu w Pałacu Prezydenckim przykładać do tego rękę i pracować nad takimi rozwiązaniami, które to realizują - dodał Andrzej Duda.

Podkreślił, że ważną kwestią jest też zapewnienie dobrych możliwości gospodarowania, dobrych możliwości prowadzenia biznesu rolniczego, czyli gospodarstwa.

- To jest wielkie i bardzo trudne zadanie wymagające w każdym przypadku konsultacji z ekspertami. To jest także wielkie zadanie, które chcę wykonywać przez najbliższe pięć lat z państwa pomocą - powiedział.

Skład Rady: Jan Krzysztof Ardanowski (przewodniczący), Lucjan Cichosz, Czesław Cieślak, Barbara Fedyszak-Radziejowska, Bogdan Fleming, Kamila Grzywaczewska, Teresa Hałas, Lech Kuropatwiński, Artur Maciej Paradowski, Rafał Pelc, Walenty Poczta, Marian Grzegorz Podstawka, Marian Sikora, Błażej Spychalski, Monika Stanny, Barbara Szczepanik, Wiktor Szmulewicz, Antoni Szumny, Jerzy Zająkała, Michał Zasada.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement