Bywa, że nie płacą i nie przestrzegają czasu pracy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
05-06-2017,15:05 Aktualizacja: 05-06-2017,15:25
A A A

Nieprzestrzeganie czasu pracy i zasad BHP, niewypłacanie lub spóźnianie się z wypłatą wynagrodzeń dla pracowników - to najczęstsze nieprawidłowości, które stwierdziła Państwowa Inspekcja Pracy w 2016 roku

Roman Giedrojć, Główny Inspektor Pracy przedstawił w poniedziałek sprawozdanie z działalności Państwowej Inspekcji Pracy za 2016 rok. Sprawozdaniem zajmie się we wtorek sejmowa Rada Ochrony Pracy.

pracownicy sezonowi, praca, pracodawca, praca tymczasowa, agencja pracy

Pracownik tymczasowy tylko na 18 miesięcy. W życie weszły nowe przepisy

Pracownik tymczasowy będzie mógł zostać wysłany przez agencję pracy tymczasowej do jednej firmy na nie dłużej niż 18 miesięcy w ciągu trzech lat - zakłada rządowa nowelizacja ustawy dotyczącą pracowników tymczasowych, która...

W ubiegłym roku PIP przeprowadziła 82,5 tys. kontroli u blisko 68 tys. pracodawców. Stwierdzono 80 tys. wykroczeń. Inspektorzy nałożyli 15,9 tys. mandatów na kwotę 19 mln zł. Do sądów skierowano 3,1 tys. wniosków o ukaranie. Do inspekcji wpłynęło w 2016 r. 44,2 tys. skarg.

Szef PIP zwrócił uwagę, że za przedstawionymi liczbami nierzadko kryje się ludzka krzywda. - Ale też dramaty, tragedie rodzinne w obliczu wypadków przy pracy. Liczby i statystyki pokazują też wymierny wkład inspektorów pracy, którzy każdego dnia eliminują zagrożenia dla zdrowia i życia pracowników, egzekwują niewypłacone pensje, zmieniają śmieciówki w umowę o pracę - powiedział.

Jego zdaniem, "żadna inspekcja na świecie" nie realizuje tylu zadań, ile PIP. Według niego, przepisy wymagają wielu zmian, ponieważ - jak argumentował - "nie nadążają za realiami dzisiejszego rynku pracy. Dopuszczają możliwość dowolnej interpretacji. Same generują nieprawidłowości, co osłabia efekt kontroli".

Szef PIP poinformował, że naruszenia przepisów w 2016 r. dotyczyły m.in. niezapewnienia pracownikom dnia wolnego w zamian za dodatkową pracę oraz niewłaściwego prowadzenia ewidencji czasu pracy.

praca, pracownicy, firmy, raport o pracownikach, Małgorzata Czernecka, Human Power

Pracownikom brakuje optymizmu i koncentracji uwagi

Tylko połowa pracowników dużych polskich firm zaczyna dzień z optymizmem i zapałem, a ponad 1/3 wskazuje, że w pracy odczuwa często zniecierpliwienie, irytację i niepokój - wynika z raportu "Praca, moc, energia w polskich...

- Nie wypłacono wynagrodzenia za pracę co dziesiątemu skontrolowanemu pracownikowi, a nieterminowo wypłacano je 12 proc. pracownikom - poinformował. W związku z nieprawidłowościami inspektorzy wydali ponad 6 tys. decyzji ws. wypłacenia wynagrodzenia. Wyegzekwowano wynagrodzenia na kwotę ponad 184 mln zł. - dla 102 tys. osób.

Giedrojć zaznaczył, że inspektorzy pracy przeprowadzili kontrole w branży budowlanej, analizując umowy cywilnoprawne.

Inspektorzy pracy zweryfikowali legalność zatrudnienia zarówno Polaków, jak i cudzoziemców. Nielegalne zatrudnienie obywateli polskich stwierdzono w ponad 9,3 tys. kontroli, w co trzecim podmiocie. Nieprawidłowości dotyczyły ponad 25 tys. osób.

PIP przeprowadziła ponad 4,2 tys. kontroli legalności zatrudnienia cudzoziemców. "Kontrolą objęto ponad 30 tys. cudzoziemców ze 115 państw. Największą grupę nielegalnie zatrudnionych cudzoziemców (ponad 84 proc.) stanowili obywatele Ukrainy" - poinformowała inspekcja.

Inspektorzy w 2016 r. sprawdzali także agencje zatrudnienia. Nieprawidłowości stwierdzono w 60 proc. z ponad 480 skontrolowanych.

Nieprawidłowości PIP stwierdziła też w przestrzeganiu prawa wobec pracowników tymczasowych. "Wzrosła liczba umów cywilnoprawnych zawieranych niezgodnie z przepisami, co czwarta badana umowa została uznana za zawartą w warunkach, których zatrudnionym powinien otrzymać umowę o pracę" - podkreśliła inspekcja.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu