Pracownik tymczasowy tylko na 18 miesięcy. W życie weszły nowe przepisy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
01-06-2017,9:35 Aktualizacja: 01-06-2017,9:52
A A A

Pracownik tymczasowy będzie mógł zostać wysłany przez agencję pracy tymczasowej do jednej firmy na nie dłużej niż 18 miesięcy w ciągu trzech lat - zakłada rządowa nowelizacja ustawy dotyczącą pracowników tymczasowych, która weszła w życie w czwartek.

Pracodawcy nie będą mogli przekroczyć limitu 18 miesięcy niezależnie od typu podpisanej umowy - liczyć się będą zarówno umowy cywilnoprawne, jak i umowy o pracę tymczasową.

praca, pracownicy, firmy, raport o pracownikach, Małgorzata Czernecka, Human Power

Pracownikom brakuje optymizmu i koncentracji uwagi

Tylko połowa pracowników dużych polskich firm zaczyna dzień z optymizmem i zapałem, a ponad 1/3 wskazuje, że w pracy odczuwa często zniecierpliwienie, irytację i niepokój - wynika z raportu "Praca, moc, energia w polskich...

"Do tej pory zdarzało się, że pracodawcy, chcąc wydłużyć ustawowe 18 miesięcy, zatrudniali daną osobę za pośrednictwem innej agencji lub zatrudniali w ramach umów cywilnoprawnych, a nie o pracę. Od 1 czerwca nie będzie to już możliwe. Aby zapobiec tego typu nadużyciom agencje pracy będą musiały wystawiać każdemu pracownikowi tymczasowemu, nawet temu zatrudnionemu w ramach umowy cywilnoprawnej, czyli umowy o dzieło lub zlecenie, zaświadczenie o długości pracy dla danego klienta" - wyjaśnia Natalia Bogdan z Agencji Rekrutacyjnej "Jobhouse".

Ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych wprowadza też większą ochronę ciężarnych wykonujących pracę tymczasową. Nowela zakłada, że ich umowy będą przedłużane przez daną agencję pracy tymczasowej do dnia porodu, jeżeli pracownica ma co najmniej dwumiesięczny łączny okres skierowania do wykonywania pracy tymczasowej.

Dzięki temu taka pracownica otrzyma po porodzie zasiłek macierzyński.

stopa bezrobocia, bezrobocie, oferty pracy, urzędy pracy, gus

Bezrobocie najwyższe na Warmii i Mazurach, najniższe w Wielkopolsce

Najwyższa stopa bezrobocia w kwietniu wystąpiła w powiatach szydłowieckim, braniewskim i bartoszyckim, natomiast najniższa w kępińskim, wolsztyńskim i poznańskim - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. W raporcie opublikowanym...

W ustawie doprecyzowano przepisy dotyczące prac, których nie można powierzać pracownikom tymczasowym. Chodzi o ten sam rodzaj pracy, który wcześniej wykonywał pracownik zatrudniony na stałe przez ostatnie trzy miesiące, a który został zwolniony przez pracodawcę z przyczyn od pracownika niezależnych.

Przepisy nakładają na pracodawcę obowiązek prowadzenia ewidencji osób wykonujących pracę tymczasową na podstawie umów o pracę oraz na podstawie umów prawa cywilnego.
"Rozwiązanie to istotnie ułatwi kontrolę przestrzegania przepisów dotyczących limitów czasowych korzystania z pracy tymczasowej przez pracodawcę użytkownika (pracodawcę zatrudniającego pracownika tymczasowego - PAP) oraz podejmowanie skutecznych kontroli przez inspektorów pracy" - zaznaczono w uzasadnieniu.

Zmiana przywraca także obowiązek posiadania lokalu przez agencje zatrudnienia. Ma to ułatwić jej kontrolowanie przez Państwową Inspekcję Pracy.

bezrobocie, stopa bezrobocia, oferty pracy, urząd pracy, ministerstwo pracy

Bezrobocie w kwietniu najniższe od 26 lat

Stopa bezrobocia na koniec kwietnia wyniosła 7,7 proc. - podało we wtorek MRPiPS. To o 0,4 punktu procentowego mniej niż miesiąc wcześniej i o 1,7 proc. mniej niż rok temu. Jak podkreślił resort, tak niskiego wskaźniku bezrobocia nie zanotowano od...

Nowelizacja zakłada, że za nieprzestrzeganie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę PIP może nałożyć mandat do 5 tys. zł (obecnie grzywna może wynosić do 2 tys. zł.)

Rozszerza też "ochronę procesową" pracowników tymczasowych, którzy będą mogli, tak jak inni pracownicy, wybrać sąd pracy właściwy do rozpatrzenia ich roszczeń wobec agencji pracy tymczasowej.

Ustawa zobowiązuje też marszałków województw do sprawdzania raz na kwartał za pośrednictwem systemów teleinformatycznych prowadzonych przez ministra do spraw pracy, czy agencje pracy tymczasowej nie zalegają z opłacaniem obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne za pracowników.

Zmienione przepisy obowiązują od 1 czerwca, oprócz przepisów dotyczących kontroli opłacania składek, które wejdą w życie z początkiem 2018 r.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu