ARiMR straciła 128 milionów. Akt oskarżenia trafił do sądu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-09-2020,18:25 Aktualizacja: 23-09-2020,18:27
A A A

Co najmniej 128 mln zł dofinansowania z ARiMR miała wyłudzić grupa przestępcza, wobec której sformułowany został akt oskarżenia - poinformowała Prokuratura Krajowa. Oskarżeniem dotyczącym 214 przestępstw objęto 29 osób.

"Istotą działalności grupy przestępczej nie była deklarowana wspólna produkcja rolna, ale wykorzystanie istniejących mechanizmów prawnych w celach przestępczych ukierunkowanych na uzyskanie dla jej członków nienależnych korzyści majątkowych w znacznych rozmiarach" - zaznaczono w komunikacie PK.

wyłudzenie dotacji z arimr, cba, Beskidzkia Grupa Producentów Owoców i Warzyw

Milion wyłudzony z agencji. Są koleni zatrzymani

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało dwie osoby, które miały uczestniczyć w wyłudzeniu ponad miliona złotych unijnego dofinansowania z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Funkcjonariusze krakowskiej delegatury CBA...

Oskarżonym grozi do lat 15 pozbawienia wolności. Są to osoby w wieku od 34 do 72 lat, mieszkańcy województw: kujawsko-pomorskiego, śląskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego i wielkopolskiego.

Oskarżeni działali od 2008 r. do 2012 r. w okolicach Lęborka w województwie pomorskim. Według ustaleń, główny oskarżony Andrzej L. wraz m.in. z Henrykiem Cz., Eweliną Cz., Kariną M., Grzegorzem S. utworzyli w lipcu 2008 r. grupę producentów rolnych, która zadeklarowała uprawię marchwi.

"Grupa producentów rolnych zobowiązała się do prowadzenia rolnej działalności gospodarczej o charakterze wytwórczym w taki sposób, żeby stworzyć organizację producencką. Działalność rolna dofinansowywana była przez ARiMR, a wymogiem uzyskania dofinansowania z ARiMR było utrzymanie określonej wysokości produkcji rolnej" - zaznaczyła PK.

W celu spełnienia tego wymogu "tworzono i fałszowano dokumenty przekazania, zakupu i sprzedaży płodów rolnych oraz środków trwałych". "Na podstawie nierzetelnych faktur dotyczących nabycia składników majątkowych lub ich wartości spółka otrzymywała z ARiMR zwrot części poniesionych kosztów związanych z nabyciem tych składników majątkowych" - ustalono.

wyłudzenia, sprzęt rolniczy, gminy Tolkmicko, krzysztof nowacki

Sprzęt rolniczy zabezpieczony. To było wyłudzenie?

Policjanci z komendy miejskiej w Elblągu (woj. warmińsko-mazurskie) zabezpieczyli na terenie gminy Tolkmicko sprzęt rolniczy, za który nie płacono rat leasingowych. W ocenie śledczych doszło do wyłudzenia. Stróże prawa w tej sprawie...

"W toku postępowania ustalono jeszcze szereg innych działań polegających m.in. na wyłudzeniach nienależnego zwrotu podatku, nierzetelnym prowadzeniu ksiąg, posługiwaniu się dokumentami poświadczającymi nieprawdę, wyłudzaniu kredytów, które wskazują na przestępcze uzyskiwanie nienależnych świadczeń z ARiMR oraz nienależnego zwrotu podatku VAT" - przekazali śledczy.

Łącznie - według wyliczeń - grupa wyłudziła z Pomorskiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dofinansowanie w kwocie nie mniejszej niż 128 mln zł oraz nienależny zwrot podatku VAT w wysokości 40 mln zł.

"Oskarżonym zarzuca się, że z popełnienia przestępstw osiągnęli korzyść majątkową w łącznej wysokości 190 mln zł" - ocenia prokuratura. Prokurator dokonał zabezpieczeń majątkowych na ponad 107 mln zł.

Prokuratura korzystała też z instytucji konfiskaty rozszerzonej obejmując zabezpieczeniami majątkowymi nieruchomości oraz udziały w nieruchomościach, które stanowiły własność innych osób - m.in. konkubiny i rodziców konkubiny Andrzeja L.

W śledztwie przesłuchano jako świadków 373 osoby, zaś w ramach międzynarodowej pomocy prawnej uzyskano materiały m.in. z Holandii, Niemiec, USA, Wielkiej Brytanii, Belgii i Irlandii.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu