W Danii zaproponowano podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Farmerzy zapowiadają protesty

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
22-02-2024,9:25 Aktualizacja: 22-02-2024,9:30
A A A

Eksperci zaproponowali w raporcie zamówionym przez rząd Danii wprowadzenie podatku od emisji dwutlenku węgla w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

Według naukowców podatek powinien wynieść 125, 375 lub 750 koron (odpowiednio około 16, 50 lub 100 euro) za tonę emisji dwutlenku węgla.

"Wprowadzenie opłaty od produkcji rolnej jest znacznie korzystniejsze dla klimatu niż opodatkowanie produktów w sklepie" - uważa ekonomista prof. Michael Svarer z Uniwersytetu w Aarhus, główny autor raportu.

W dokumencie wyliczono, że podatek w najwyższej proponowanej kwocie spowoduje wzrost cen wołowiny o 10 proc., wieprzowiny o 2 proc., a mleka o 5 proc.

Opłacie sprzeciwiają się organizacje duńskich rolników oraz przetwórcy mięsa. Prezes koncernu Danish Crown Jais Valeur nazwał propozycję "sporym wyzwaniem". "Podatek oznaczać będzie spadek produkcji oraz zwolnienia" - ocenił Valeur.

Raport został zamówiony przez rząd w 2021 roku, a publikację jego wniosków kilkukrotnie przesuwano. Na razie nie jest jasne, kiedy władze podejmą decyzję o wysokości podatku oraz dacie jego wprowadzenia. Rolnicy zapowiadają protesty. 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu