Tamy bobrów oczyszczają wodę i chronią glebę

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-05-2018,12:20 Aktualizacja: 22-05-2018,12:39
A A A

Dzięki budowanym przez bobry tamom woda staje się czystsza, a proces erozji gleby wolniejszy - informuje serwis "EurekAlert".

Zespół profesora hydrologii Richarda Braziera z University of Exeter przeprowadził badania rodziny bobrów żyjących od 2011 roku na specjalnie ogrodzonym terenie w West Devon. Na działce o powierzchni 2,5 hektara bobry zbudowały 13 tam, spiętrzając wody niewielkiego strumienia w szereg głębokich stawów.

bóbr europejski, szkody wyrządzene przez bobry, odstrzał bobrów, polski związek łowiecki, krajowa rada izb rolniczych

Bobrów będzie coraz więcej. Odstrzał mniejszy od przyrostu populacji

Polski Związek Łowiecki ustosunkował się do prośby Krajowej Rady Izb Rolniczych o wprowadzenie na terenie całego kraju odstrzału redukcyjnego bobra europejskiego. Jak się okazuje jest mniejszy od przyrostu populacji tego gatunku. Rolniczy samorząd...

Naukowcy zmierzyli zawartość zawieszonych osadów oraz związków fosforu i azotu w wodzie dopływającej do obszaru z tamami oraz wypływającej z niego po przebyciu stawów i tam. Dokonali także pomiaru ilości osadów, fosforu i azotu zatrzymanych w każdym ze stawów.

Jak się okazało, tamy przechwyciły ponad 100 ton osadów, z których 70 proc. stanowiła gleba pochodząca z intensywnie uprawianych łąk w górze strumienia. Osady zawierały duże ilości azotu i fosforu, których nadmiar szkodzi organizmom żyjącym w strumieniach i rzekach i które muszą być usuwane z wody, aby nadawała się do picia.

Jak zaznaczył prof. Brazier, dzięki działalności bobrów można powstrzymać utratę gleby i jednocześnie oczyścić wodę ze szkodliwego nadmiaru związków azotu oraz fosforu. Zdaniem naukowca, jeśli udałoby się przywrócić powszechną obecność bobrów w krajobrazie Wielkiej Brytanii, przyniosłoby to wiele pożytku całemu ekosystemowi.

Przeprowadzone w roku 2009 badania oszacowały straty związane z utratą gleb uprawnych oraz zanieczyszczeniem wód związkami azotu i fosforu na 45 milionów funtów.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu