Presja ma sens. Po protestach rolników i przewoźników rumuński rząd zgadza się na realizację ich postulatów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Justyna Prus PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
19-01-2024,9:30 Aktualizacja: 19-01-2024,9:32
A A A

To oczywiste, że protesty były uzasadnione, a nasze decyzje potwierdzają, że ich żądania są absolutnie zasadne – powiedział w czwartek premier Rumunii Marcel Ciolacu, ogłaszając pakiet inicjatyw będących realizacją postulatów protestujących przewoźników i rolników.

Wśród zapowiedzianych przez rząd kroków są m.in. dopłaty bezpośrednie w wysokości 100 euro do hektara dla producentów warzyw, którzy ponieśli straty w związku z wojną na Ukrainie. Gabinet Ciolacu szacuje, że takiej pomocy potrzebować będzie około 162 tys. osób, a budżet zapłaci za to prawie 250 mln euro (są to już zaplanowane środki).

Oprócz tego Ciolacu ogłosił szereg ułatwień technicznych, m.in. dotyczących uznania rodzajów praw jazdy czy przeglądów technicznych. Władze mają też wprowadzić odroczenie spłat kredytów dla przedsiębiorstw, dotkniętych przez suszę w 2023 roku.

rumunia, ukraina, rolnicy, protest, granica

Rumuńscy rolnicy wznowili blokadę przejścia granicznego z Ukrainą

Rumuńscy rolnicy wznowili blokadę przejścia Siret-Porubne na granicy Rumunii z Ukrainą – poinformowała w niedzielę Państwowa Służba Graniczna Ukrainy. „Około godz. 14 (godz. 13 w Polsce) rumuńska policja graniczna przekazała...

Uwzględnione mają być także postulaty przewoźników, w tym dotyczące tolerowanego przekroczenia wagi pojazdów podczas przekraczania granicy i szeregu regulacji technicznych, a rumuńska Komisja Nadzoru Finansowego ma zaproponować rozwiązania obniżające ceny polisy OC.

Tymczasem władze Bukaresztu poinformowały, że wyraziły zgodę na przeprowadzenie protestów rolników i przewoźników w centrum stolicy od niedzieli do wtorku. Zgoda dotyczy pięciu tys. uczestników i dwustu maszyn (po 100 traktorów i ciężarówek).

Od ubiegłej środy przewoźnicy i rolnicy rumuńscy protestują, blokując drogi krajowe oraz przejścia graniczne - m.in. z powodu wysokiej akcyzy na olej napędowy i cen ubezpieczenia OC, utrudnień na granicach w związku z dużą liczbą pojazdów z Ukrainy, ale także szeregu zmian legislacyjnych, które weszły w życie z początkiem roku. Rolnicy oczekują od rządu różnych form wsparcia, tłumacząc, że w związku z suszą w poprzednich latach, skutkami wojny na Ukrainie i preferencjami dla tamtejszych producentów, a także ze względu na wahania cen produktów rolnych, pogorszyły się warunki ich działalności.

Poleć
Udostępnij