Z unijnym budżetem na rolnictwo może być problem – UE będzie spłacać fundusz odbudowy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
27-04-2025,13:30 Aktualizacja: 27-04-2025,14:43
A A A

Minister rolnictwa Czesław Siekierski przyznał, że kolejny budżet unijny (w tym rolny) może być „trudny”, z uwagi na to, że UE będzie musiała spłacać kapitał i odsetki z funduszu odbudowy. Wskazał przy tym, iż już obecnie utrzymanie produkcji rolnej na obszarach wiejskich jest nie lada wyzwaniem.

Szef Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) wystąpił podczas XVII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Uczestniczył w dwóch panelach dyskusyjnych - pn. „Polskie rolnictwo u progu transformacji” oraz „Sprawiedliwa transformacja obszarów wiejskich”.

UE będzie spłacać fundusz odbudowy

W kontekście przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej po 2027 r. minister Czesław Siekierski przyznał, że najtrudniejsze będą negocjacje Wieloletnich Ram Finansowych (WRF), ze względu na spoczywający na Unii Europejskiej obowiązek spłaty funduszu odbudowy – od 2028 r. Unia będzie musiała spłacać kapitał i odsetki z funduszu” – czytamy w komunikacie MRiRW.

wspólna polityka rolna, wpr, budżet wpr, polityka rolna ue

Ministrowie murem za odrębnym budżetem dla Wspólnej Polityki Rolnej

Wspólna Polityka Rolna powinna mieć odpowiedni, odrębny budżet – podkreślali szefowie resortów rolnictwa unijnych krajów na spotkaniu pod przewodnictwem Polski jako państwa sprawującego obecnie prezydencję w Unii...

Trzeba tu wyjaśnić, że fundusz odbudowy UE to tymczasowy instrument na rzecz odbudowy gospodarczej o wartości ok. 800 mld euro. Chodziło w założeniu o zniwelowanie szkód spowodowanych pandemią COVID-19.

Szacunki Komisji Europejskiej mówią o kwocie 25-30 mld euro rocznie, tj. ok. 20 proc. obecnego rocznego budżetu UE” – przypomniał, cytowany w komunikacie, szef resortu rolnictwa i dodał, że najważniejsze wyzwania odnośnie kolejnych WRF obejmą także konieczność rozwoju zdolności obronnych UE i pomocy dla Ukrainy.

"Nie" dla systemu ETS w rolnictwie

Siekierski wspomniał ponadto o Europejskim Systemie Handlu Emisjami (system ETS), zaznaczając, że jego ministerstwo jest przeciwne wprowadzeniu tego systemu w rolnictwie. Bowiem jedyną możliwością ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w sektorze rolnym byłoby znaczne ograniczenia produkcji rolnej, zwłaszcza hodowli zwierząt.

Trudne utrzymanie produkcji na wsi

Minister zaznaczał przy tym, że już obecnie utrzymanie produkcji rolnej na obszarach wiejskich jest nie lada wyzwaniem.

„My wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom producentów rolnych i podejmujemy działania oraz opracowujemy systemowe rozwiązania, których celem jest utrzymanie produkcyjnego charakteru wsi” – podkreślał.

Zielony Ład - do dalszych uproszczeń

Podjął także temat bez przerwy podnoszony przez rolników, czyli Europejskiego Zielonego Ładu. Wskazywał, że po interwencjach MRiRW cześć przepisów już została gruntownie uproszczona i złagodzona, m.in. wyłączono z kontroli i sankcji warunkowości gospodarstwa do 10 ha, zniesiono obowiązek ugorowania 4 proc. gruntów ornych i wprowadzono możliwość dywersyfikacji upraw zamiast zmianowania.

mrirw, budżet ue, perspektywa finansowa ue, polityka rolna ue

MRiRW: trwają konsultacje ws. nowej perspektywy finansowej UE

Komisja Europejska podkreśla, że trwają konsultacje społeczne w sprawie perspektywy finansowej UE na lata 2028-2035. Będzie odrębny budżet dotyczący wsparcia rolnictwa? „Informujemy, że od 12 lutego do 7 maja 2025 r. trwają konsultacje...

Podczas polskiej prezydencji kontynuujemy prace związane z przeglądem Zielonego Ładu, jego dalsze upraszczanie i odbiurokratyzowanie, tak bardzo oczekiwane nie tylko przez polskich, lecz także europejskich rolników” – przekonywał szef resortu rolnictwa.

Pomoc w przekształcaniu gospodarstw

Podczas swoich wystąpień wspomniał również o mechanizmach wsparcia, które pomogą rolnikom w przekształceniu gospodarstw w bardziej ekologiczne i efektywne, m.in. o wsparciu finansowym na inwestycje w nowe technologie w ramach Planu Strategicznego dla WPR, wsparciu z KPO w zakresie rolnictwa 4.0 oraz o ekoschematach finansowanych w ramach płatności bezpośrednich.

Źródło: MRiRW

Poleć
Udostępnij