Oliwa z oliwek może stać się produktem luksusowym

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
29-11-2022,13:05 Aktualizacja: 29-11-2022,13:13
A A A

Luis Planas, hiszpański minister rolnictwa ostrzegł, że oliwa z oliwek może stać się w Hiszpanii produktem luksusowym. Susze i rekordowe upały zaszkodziły zbiorom, a wyższe ceny energii przyczyniły się do wzrostu kosztów produkcji.

Szef resortu oszacował, że w 2022 r. w Hiszpanii prawdopodobnie zostanie wyprodukowanych 800 tys. ton oliwy z oliwek - o 600 tys. ton mniej w skali roku.

hiszpania, rzeki, portugalia

Hiszpania ograniczy ilość wody przesyłanej do Portugalii

Władze Hiszpanii i Portugalii porozumiały się w sprawie redukcji wody przesyłanej głównymi rzekami między tymi krajami. Decyzja ta, naruszająca porozumienie obu państw z 1998 r., wynika z pogarszającego się w tym roku niedoboru wody. Powodem...

- Produkty luksusowe dodają wiele wartości dla branży. Ale w przypadku produktu takiego jak oliwa z oliwek ważne jest, aby pozostał dostępny dla klasy średniej - powiedział Planas.

Minister zaznaczył, że nie przewiduje niedoborów oliwy z oliwek, ale wezwał firmy zaopatrujące lokalny rynek do utrzymania kosztów na niskim poziomie. - Na wzrost cen mają wpływ koszty produkcji, ale wiążą się też z decyzjami biznesowymi - dodał.

Polityk powiedział, że jego zdaniem rosnące koszty nie mają wpływu na eksport. Jak zaznaczył, w 2021 roku Hiszpania wyeksportowała 1,1 mln ton oliwy, a w tym roku ceny rosną. Zwłaszcza, jak podkreślił, eksport do USA "eksploduje" i istnieją ogromne możliwości dalszego wzrostu.

- Spodziewam się, że ceny żywności będą rosły do końca roku z powodu większego zapotrzebowania w okresie świątecznym, ale od początku 2023 r. wzrost cen powinien się stopniowo zmniejszać - ocenił Planas.

W Hiszpanii ceny żywności wzrosły o 15,4 proc. w ciągu ostatniego roku, zgodnie z październikowym raportem o inflacji. To najwyższy roczny skok od czasu rozpoczęcia statystyk w 1994 roku.

Szef resortu rolnictwa podkreślił też zależność sektora rolniczego od cen energii. Jako przykład podał 149-procentowy wzrost cen nawozów w UE w ciągu ostatniego roku, spowodowany gwałtownie rosnącymi kosztami energii.

UE dyskutuje nad zapewnieniem większej ilości lokalnych dostaw nawozów i ma nadzieję, że Rosja może ponownie rozpocząć eksport amoniaku przez Ukrainę. Hiszpania pokłada jednak również nadzieję w Komisji Europejskiej ustanawiającej skuteczny limit na ceny gazu ziemnego.
 

Poleć
Udostępnij