Hiszpania ograniczy ilość wody przesyłanej do Portugalii

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Marcin Zatyka PAP, (zl) | redakcja@agropolska.pl
30-09-2022,11:15 Aktualizacja: 30-09-2022,11:15
A A A

Władze Hiszpanii i Portugalii porozumiały się w sprawie redukcji wody przesyłanej głównymi rzekami między tymi krajami. Decyzja ta, naruszająca porozumienie obu państw z 1998 r., wynika z pogarszającego się w tym roku niedoboru wody. Powodem jest susza.

Jak poinformowało ministerstwo środowiska w Madrycie, z powodu nasilającej się na Półwyspie Iberyjskim suszy Hiszpania nie będzie w stanie zapewnić minimalnych poziomów na płynących do Portugalii rzekach. Te zostały ustalone w 1998 r. w Konwencji z Albufeiry.

susza w Mołdawii, zniszczone uprawy, Natalia Gavrilita, kukurydza, słonecznik

Susza zniszczyła wiele upraw. Rolnicy proszą rząd o wsparcie

Uprawy kukurydzy, słonecznika oraz buraków cukrowych są w Mołdawii z powodu suszy o ponad 60 proc. mniejsze - podało Stowarzyszenie Sektora Rolniczego (AFF) w liście do rządu Natalii Gavrility. Plantatorzy zaapelowali do władz kraju o pilne...
W oświadczeniu hiszpański resort wyjaśnił, że w Tagu i Douro, dwóch głównych rzekach płynących z Hiszpanii do Portugalii, poziom wody w obecnym sezonie hydrologicznym 2021-2022 będzie o 10 proc. niższy od minimum zatwierdzonego w umowie z 1998 r.

Rząd Portugalii poinformował z kolei, że w porozumieniu uzgodnionym z Hiszpanią w środę ustalono, że do grudnia 2022 r. władze obu państw wypracują "rozwiązania ograniczające postępującą suszę".

We wrześniu tysiące hiszpańskich rolników protestowało w zachodniej części kraju, domagając się od rządu Pedro Sancheza wstrzymania przesyłu wody na głównych rzekach kraju do Portugalii. Przekonywali, że taka redukcja jest konieczna, aby zapewnić odpowiednie nawodnienie hiszpańskich upraw.

 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu