Drzewa mają swoje tętno. Naukowcy przeskanowali wiele gatunków

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Paweł Wernicki PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-04-2018,9:45 Aktualizacja: 24-04-2018,9:54
A A A

Zsynchronizowane nocne ruchy gałęzi mogą mieć związek z pompowaniem przez drzewa wody. Najbardziej "ruchliwa" z 22 badanych drzew okazała się magnolia.  

Badając drzewa, András Zlinszky z duńskiego uniwersytetu w Aarhus oraz jego kolega Anders Barfod posłużyli się techniką skanowania laserowego, często wykorzystywaną w inżynierii lądowej do pomiarów budynków - informuje pismo "Plant Signaling and Behaviour".

program Odnowa Wsi, opolszczyzna, sadzonki drzew i krzewów, tradycyjne gatunki drzew

Tysiące tradycyjnych drzew wzbogaci wiejski krajobraz

Ponad dwa tysiące sadzonek drzew tradycyjnych gatunków - m.in. jarzębin, śliw, czereśni - trafi do opolskich gmin. Akcja jest upamiętnieniem 20-lecia programu Odnowa Wsi. Sadzonki drzew zakupione przez samorząd województwa to gatunki...

W bezwietrzne noce naukowcy skanowali 22 drzewa reprezentujące różne gatunki, aby sprawdzić, czy i jak zmieniały się ich korony. Jak się okazało, w nocy drzewa w zsynchronizowany sposób poruszają nieznacznie gałęziami w górę i w dół o 1-1,5 centymetra w cyklu trwającym od 2 do 6 godzin.

Najbardziej "ruchliwa" z badanych drzew okazała się magnolia. Jej gałęzie w ciągu 12 godzin wykonały trzy pełne cykle.

Zdaniem autorów nocna aktywność ma związek z transportowaniem przez drzewo wody z korzeni do góry. Klasyczna fizjologia roślin nie zna fluktuacji przepływów cieczy o okresie krótszym niż 24 godziny. Uważa się, że większość procesów transportowych ma charakter stałego przepływu, który ani znacząco nie rośnie, ani nie maleje (w każdym razie nie w krótkim czasie).

Naukowcy nie są pewni, w jaki sposób drzewo pompuje wodę do góry. Być może pień delikatnie ściska wodę, przesuwając ją w górę przez ksylem, układ tkanek w pniu, którego głównym zadaniem jest transport wody od korzeni do liści. Zjawiska związane z transportem wody przez tkanki drzew nie zostały do końca zbadane.

konopie, uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, poznań, leczenie raka, kannabinoidy

Środek z konopi niszczy komórki rakowe. Sukcesy poznańskich naukowców

W poznańskich laboratoriach opracowano metodę pozyskiwania z konopi środków wspomagających leczenie pacjentów ze schorzeniami nowotworowymi. Projekt przez cztery lata prowadził Uniwersytet Przyrodniczy we współpracy z licznymi...

Zaobserwowane zjawisko nieco przypomina ludzkie tętno. Możliwe, że badanie nocnych ruchów roślin stanie się metodą diagnostyczną, pozwalającą wykrywać objawy stresu. Zaobserwowano bowiem ruchy gałęzi skierowane tylko w jednym kierunku, które mogą być skutkiem starzenia lub choroby.

W 2016 roku Zlinszky i jego zespół opublikowali badania wskazujące, że brzozy "śpią" w nocy.

Zdaniem autorów obwisające przed świtem gałęzie to efekt spadku wewnętrznego ciśnienia wody w drzewie.

W nocy nie zachodzi fotosynteza i nie powstają proste cukry, zatem drzewa prawdopodobnie oszczędzają energię rozluźniając gałęzie.

Ruchy brzozy są jednak cykliczne, zgodnie z cyklem dzień/noc, natomiast nowo odkryte ruchy zachodzą w znacznie krótszych okresach.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu