Domagają się dodatkowych środków dla rolników

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Marcin Furdyna PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-11-2022,12:55 Aktualizacja: 22-11-2022,13:01
A A A

Podczas posiedzenia Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w Brukseli Istvan Nagy, minister rolnictwa Węgier zwrócił się do Komisji Europejskiej o nadzwyczajne środki wsparcia dla rolników z powodu wysokich cen nawozów.

"Podwyżki cen energii, które są wynikiem sankcji, uderzają niezwykle mocno w przemysł nawozowy, co odbija się również na cenach żywności" - napisano w oświadczeniu węgierskiego resortu.

ceny nawozów, Ryszard Bartosik, zakłady azotowe, wojna w Ukrainie

Ministrowie rozmawiali o cenach nawozów. Będą nowe rozwiązania?

Robimy wszystko, aby nawozy były dostępne i aby rolnicy mogli je kupować w akceptowalnej cenie - oświadczył Ryszard Bartosik, wiceminister rolnictwa w Brukseli po posiedzeniu unijnych ministrów odpowiedzialnych w rządach krajów UE za...

Komisja Europejska przedstawiła ministrom rolnictwa krajów UE stanowisko w sprawie sytuacji na rynku nawozów i planowanych w tym zakresie działań. Nagy podkreślił, że rozwiązania proponowane przez KE to nic innego jak podsumowanie dostępnych już narzędzi i podjętych dotychczas działań.

- Promowanie stosowania nawozów organicznych i wspieranie przejścia na zrównoważony amoniak to niewątpliwie dobre i pożyteczne inicjatywy, ale nie stanowią krótkoterminowego rozwiązania sytuacji rosnących cen energii – zauważył.

Polityk stwierdził ponadto, że w związku z kryzysem wywołanym przez wojnę i błędne sankcje Brukseli, KE powinna uruchomić nowe fundusze spoza środków przeznaczonych na cele wspólnej polityki polnej.

- W obecnej trudnej sytuacji, gdy ceny żywności gwałtownie wzrosły, a bezpieczeństwo żywnościowe jest zagrożone z powodu spirali cen nawozów i kosztów środków produkcji, jasne jest, że rolnicy potrzebują dodatkowego wyjątkowego wsparcia UE tak szybko, jak to możliwe - dodał Nagy.

W listopadzie Komisja Europejska przyjęła węgierski plan strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 o wartości 8,4 mld euro. Komentując decyzję KE, Nagy powiedział, że jest to "historyczna szansa" dla kraju.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu