Ministrowie rozmawiali o cenach nawozów. Będą nowe rozwiązania?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Artur Ciechanowicz PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-11-2022,10:30 Aktualizacja: 22-11-2022,10:35
A A A

Robimy wszystko, aby nawozy były dostępne i aby rolnicy mogli je kupować w akceptowalnej cenie - oświadczył Ryszard Bartosik, wiceminister rolnictwa w Brukseli po posiedzeniu unijnych ministrów odpowiedzialnych w rządach krajów UE za kwestie rolnictwa i rybołówstwa.

- Jednym z głównych punktów dyskusji był komunikat Komisji Europejskiej dotyczący działań na rynku nawozów, przede wszystkim ich dostępności i cen. Dyskutowaliśmy nad tym, aby nawozy w Unii Europejskiej - ale mnie zależy przede wszystkim na Polsce - były dostępne w rozsądnej cenie. Będzie to przecież miało wpływ na produkcję rolną w przyszłym sezonie - powiedział polityk po spotkaniu.

zakaz eksportu nawozów, ceny nawozów, Dolnośląska Izba Rolnicza, KRIR

Rolnicy chcą zakazu eksportu nawozów

O podjęcie działań wprowadzających czasowy zakaz eksportu nawozów sztucznych z Polski wystąpił oficjalnie Zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej. Wniosek jest reakcją na głosy płynące z rad powiatowych tamtejszego samorządu rolniczego. Dokument...

- W Polsce w tym roku stosowaliśmy dopłaty do nawozów mineralnych. Akcja cieszyła się bardzo dużym powodzeniem wśród rolników, ale przede wszystkim zmniejszyła koszty produkcji rolnej. W przyszłym roku szykujemy rozwiązanie tak, aby wspierać zakłady nawozowe dwojako: chcielibyśmy wspierać je finansowo oraz w rozsądnej dla nich cenie dostarczać gaz w systemie ciągłym, tak by go nie brakowało. Być może w Polsce pojawią się jeszcze inne rozwiązania, ale dziś jest za wcześnie, żeby o nich mówić - zapowiedział Bartosik.

Wiceszef resortu rolnictwa podkreślił, że Polska stoi na stanowisku, że należy zrewidować przedstawione przez Komisję Europejską plany zużycia nawozów o 20 proc. w każdym kraju Wspólnoty.

- W obliczu Covidu, wojny w Ukrainie musimy zastanowić się, jak dalej działać w tym kierunku. My stoimy na stanowisku, aby założenia były elastyczne i aby każdy kraj mógł swoją politykę w tym zakresie prowadzić tak, aby to nie wpłynęło na obniżkę plonów. Taki postulat dzisiaj przedstawiłem - poinformował na koniec wiceminister.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu