14 państw unijnych chce mieć status wolnych od GMO

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Z Brukseli Krzysztof Strzępka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-10-2015,10:10 Aktualizacja: 02-10-2015,10:15
A A A

Czternaście państw unijnych poinformowało Komisję Europejską, że zakaże na swoim terytorium upraw organizmów modyfikowanych genetycznie (GMO) - oświadczył Enrico Brivio, rzecznik KE ds. bezpieczeństwa żywności.

Termin poinformowania Komisji Europejskiej o zamiarze wprowadzenia zakazu upraw GMO na mocy tzw. klauzuli opt-out upływa w sobotę. Dopuszcza ona możliwość wyłączenia członka UE z obowiązku wypełniania części unijnych wymogów.

żywność genetycznie modyfikowana, gmo, marek sawicki

Polska podtrzymuje status kraju wolnego od GMO

Marek Sawicki, minister rolnictwa poinformował, że Polska podtrzymuje swój wcześniejszy wniosek w sprawie kraju wolnego od uprawy roślin genetycznie modyfikowanych. Szef resortu przypomniał, że wcześniej nasz kraj argumentował chęć...

- Sytuacja cały czas się zmienia. W tej chwili mamy zgłoszenia od 14 państw członkowskich - powiedział Brivio na konferencji prasowej w Brukseli.

Z przedstawionych przez niego informacji wynika, że wnioski o wyłączenie złożyły: Łotwa, Grecja, Chorwacja, Cypr, Francja, Austria, Węgry, Holandia, Polska, Litwa oraz Bułgaria. Zakazu GMO chcą ponadto Belgia (tylko na obszarze Walonii), Wielka Brytania (na obszarze Szkocji, Walii i Irlandii Północnej) oraz Niemcy (z wyjątkiem upraw do celów naukowych).

- Kraje członkowskie mają czas do 3 października na złożenie dokumentów, więc możemy założyć, że będą jeszcze jakieś wnioski w tej sprawie - podkreślił rzecznik.

W marcu państwa unijne zatwierdziły przepisy, które ułatwiają im wprowadzanie zakazu bądź ograniczanie uprawy roślin genetycznie modyfikowanych na swym terytorium.

Wcześniej kraje członkowskie UE miały wprawdzie możliwość wprowadzenia na swoim terytorium czasowych ograniczeń lub zakazu autoryzowanych na szczeblu Unii upraw GMO, ale musiały to uzasadnić względami bezpieczeństwa ludzi i środowiska. W praktyce było to dość trudne.

Polska już w styczniu 2013 roku wprowadziła na mocy rozporządzenia rządu zakaz upraw roślin GMO dopuszczonych w UE, czyli kukurydzy MON 810 oraz ziemniaka Amflora.

W piśmie przesłanym do KE Polska uzasadniała tę decyzję niemożnością współistnienia upraw roślin genetycznie modyfikowanych oraz odmian naturalnych bez ryzyka skażenia tych drugich.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu