Ziarno wciąż trudno kupić

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-03-2021,14:30 Aktualizacja: 02-03-2021,14:36
A A A

Rolnicy ograniczają sprzedaż zbóż. Zwłaszcza trudno jest kupić kukurydzę, na którą popyt znacznie wzrósł. Ziarno jest przerabiane na etanol w związku z dużym zapotrzebowaniem na środki dezynfekujące - informuje Izba Zbożowo-Paszowa.

"Krajowy rynek zbóż w dalszym ciągu operuje w warunkach wyraźnie uszczuplonej rynkowej podaży praktycznie wszystkich zbóż. Dla wielu producentów dysponujących zapasami, bardzo wysokie ceny oferowane za ziarno nie są zachętą do ich sprzedaży" - czytamy w biuletynie informacyjnym Izby.

ceny skupu produktów rolnych, ceny źywności, raport gus, michał kołodziejczak, agrounia

Ceny na półkach, a stawki w skupach. Przepaść rośnie

Ceny skupu podstawowych produktów rolnych w styczniu 2021 roku były w skali roku niższe o 3,6 proc. – wyliczył Główny Urząd Statystyczny. Światełkiem w tunelu może by wzrost stawek w porównaniu do grudnia 2021 roku, choć...

Szczególnie trudno kupuje się kukurydzę, na którą notuje się bardzo duży popyt, zarówno ze strony krajowych przetwórców, jak i eksporterów. W bieżącym sezonie nastąpił wyraźny wzrost zużycia tego zboża przez wytwórnie etanolu i gorzelnie, w związku ze znaczącym wzrostem zapotrzebowania na środki dezynfekujące.

Kukurydza jest także zbożem chętnie kupowanym przez eksporterów, jest na nie duży popyt ze strony Niemiec, ale także wywożona drogą morską.

"Wydaje się, iż rynkowa podaż zbóż powinna nieco wzrosnąć w marcu po zejściu śniegu i przed rozpoczęciem wiosennych prac polowych" - oceniają eksperci Izby.

Według Izby, spory popyt jest praktycznie na wszystkie zboża. Notowany w ostatnim okresie wyraźny wzrost cen  oferowanych przez przetwórców utrudnił zakupy ziarna przez eksporterów, którzy są zmuszeni do sięgania po zboża w coraz bardziej odległych regionach od portów.

eksport żywności, produkty rolno-spożywcze, kowr, Grzegorz Puda

Na eksporcie żywności Polska jeszcze nigdy tyle nie zarobiła

W 2020 r. Polska odnotowała nienotowany dotychczas poziom wpływów z eksportu towarów rolno-spożywczych - 34 mld euro, o 2 mld euro więcej niż rok wcześniej - poinformował Grzegorz Puda, minister rolnictwa. Szef resortu zwrócił...

W ostatnim tygodniu lutego stawka skupu pszenicy konsumpcyjnej wynosiła 900-990 zł/t, pszenicy paszowej 890-990 zł/t. Za kukurydzę suchą płacono 870-920 zł/t. Żyto konsumpcyjne kosztowało 660-700 zł/t, a rzepak 1950-2180 zł/t. Ceny ziarna przeznaczonego na eksport są nieco wyższe.

Według wstępnych danych, w pierwszych 6 miesiącach sezonu 2020/21 (lipiec-grudzień) eksport zbóż ogółem z kraju wyniósł ponad 4 mln 695 tys. ton wobec 2 mln 750 tys. ton w tym samym okresie poprzedniego sezonu. Wywóz pszenicy wyniósł ponad 2 mln ton wobec 1,3 mln ton w skali roku.

W portach cały czas utrzymuje się wzmożony ruch. "Oceniamy, iż w lutym eksport pszenicy drogą morską wyniósł około 300 tys. ton. Tym samym, w pierwszych 8 miesiącach bieżącego sezonu, wywóz pszenicy drogą morską wyniesie ponad 2,2 mln ton wobec 1,8 mln ton przeładowanych w tym samym okresie poprzedniego sezonu" - poinformowała Izba.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu